Tři čtvrtiny Evropanů každý týden sportují

V roce 2017 sportovalo alespoň jednou týdně 72 % obyvatel zemí Evropské unie. Nejvíce fyzicky aktivní byli Rumuni, nejméně Chorvaté. Češi se zařadili k evropskému průměru. Vyplývá to ze šetření životních podmínek v zemích EU, které zveřejnil Evropský statistický úřad.


Tři čtvrtiny Evropanů každý týden sportují - Ilustrační foto

Až tři hodiny týdně se sportování věnovala jedna čtvrtina (23 %) obyvatel členských států Evropské unie. V případě České republiky sportovalo po tuto dobu 20 % občanů. Čtrnáct procent Čechů a 17 % dalších Evropanů uvedlo, že jim fyzické aktivity zaberou tři až pět hodin, 28 % Evropanů cvičilo více jak pět hodin. Rekordmany se stali Estonci se 71 % sportovně založeného obyvatelstva. Přes pět hodin týdně sportovala čtvrtina obyvatel ČR (26 %), na Slovensku to bylo dokonce 44 % lidí.

Největšími sportovci mezi národy EU byli podle výsledků šetření Rumuni, kteří byli fyzicky aktivní téměř všichni (96 %). V Dánsku cvičilo 93 % obyvatel, na třetí příčce se umístili Nizozemci (91 % obyvatel). Češi patřili k evropskému průměru (61 %). Na konci žebříčku se pak ocitly dva členské státy s méně než polovinou fyzicky aktivního obyvatelstva: Portugalsko (45 %) a Chorvatsko (36 %).