Za dva dny nastane rozhodný okamžik (praktické informace)

 

Přípravy sčítání lidu směřují do finále a sčítací komisaři České pošty by nám všem měli do pátečního večera roznést potřebné formuláře. Půlnoc z pátku 25. března na sobotu 26. března pak bude tzv. rozhodným okamžikem sčítání lidu (do formulářů se zapisují informace tak, jak ve skutečnosti platily právě v rozhodném okamžiku).

Od rozhodného okamžiku, tedy od zmíněné půlnoci, bude možné začít formuláře vyplňovat a k rozhodnému okamžiku se objeví na internetových stránkách www.scitani.cz také možnost vyplnit sčítání lidu na internetu. S vyplňováním ale není třeba spěchat a není potřeba formuláře vyplňovat hned. Je na to čas až do 14. dubna.

V této souvislosti bychom rádi upozornili na šikovné videonápovědy, které lidem poradí s vyplňováním papírových i elektronických formulářů. Najdete je nově hned na hlavní stránce www.scitani.cz. Pokud by někomu nebylo něco z formulářů jasné, doporučujeme, aby se podíval kromě vysvětlivek daného formuláře právě na stránky www.scitani.cz, kde jsou vedle videonápovědy i všechny další důležité informace ke sčítání lidu a vyplňování formulářů.

Níže jsme pro vás připravili odpovědi na základní otázky, které nám lidé píší a volají nejčastěji:

Co když jsem řekl komisaři, že pošlu formuláře obálkou nebo že mu je vrátím osobně, ale pak změním názor a budu je chtít poslat přes internet? Musím to někde ohlásit?

Nic v takovém případě hlásit nemusíte, formuláře vyplňte na internetu, a tím je vše vyřízené. Počítačový systém sám pozná, že jste formuláře už odeslali a komisaře upozorní na to, že za vámi na domluvenou schůzku už chodit nemusí.

Musím formuláře vyplnit a odeslat hned po rozhodném okamžiku?

Nemusíte, na vyplnění formulářů je čas až do 14. dubna, není kam spěchat.

Co když stále ještě nemám formuláře? Mám být nervózní a někam pro ně chodit?

Sčítací komisaři budou roznášet formuláře až do pátečního večera (25. března 2011), do té doby by se měli každému z nás pokusit formuláře dvakrát osobně doručit. Pokud vás dvakrát nezastihli, čekají na vás formuláře až do 14. dubna k vyzvednutí na tzv. sběrném místě, což je v praxi jedna z větších poboček České pošty v regionu (adresu sběrného místa najdete na lístečku, který vám má nechat komisař České pošty ve schránce, nebo na www.scitani.cz v databázi komisařů). Pokud se vám komisař ještě nepokusil dvakrát formuláře doručit, nikam nechoďte a počkejte, až za vámi přijde sám. Pokud by to nestihl do rozhodného okamžiku, je podle zákona povinností sčítacího komisaře opakovat doručení formulářů nejpozději do 10 dnů od rozhodného okamžiku.

Co když nebydlím v trvalém bydlišti?

To vůbec nevadí. Sčítací komisaři České pošty navštěvují všechny domácnosti v celé zemi. Pokud nebydlíte v trvalém bydlišti, předají vám formuláře jednoduše tam, kde skutečně bydlíte, bez ohledu na vaše trvalé bydliště.

Vlastníme chalupu, musíme tam jet pro formuláře případně něco za chalupu vyplňovat?

Nemusíte, předmětem sčítání jsou pouze domy, které slouží k trvalému bydlení. Chalupa je rekreační objekt a nemusíte si s ní vůbec lámat hlavu. Pokud byste ale na chalupě bydleli dlouhodobě, komisař vám tam samozřejmě formuláře přinese.

Co když jsem dlouhodobě v zahraničí? Týká se mě také sčítání?

Pokud jste v zahraničí během celé distribuce i sběru sčítacích formulářů, sčítat se nemusíte. Formuláře za vás ale samozřejmě může převzít někdo z členů rodiny (starší 15 let) a vyplnit je v Česku.

Co když jsem odeslal v obálce vyplněné formuláře už teď před rozhodným okamžikem? Budou v pořádku započítány?

Ano budou, správně máme sice všichni vyplňovat formuláře až po rozhodném okamžiku, ale pokud je někdo poslal už teď, ČSÚ je samozřejmě zpracuje.

Otázek kolem sčítání mohou být desítky, ale tyto dotazy se stále opakují a patří skutečně k těm nejčastějším.

Ondřej Kubala
tiskový mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011
E-mail: ondrej.kubala@scitani.cz

  • TZ_230311.doc