Vyplněno 16,8 miliónu sčítacích formulářů

 


Celkem 16,8 miliónu vyplněných sčítacích formulářů se k 2. květnu letošního roku sebralo v průběhu Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Praktiky dokončen tak byl sběr sčítacích listů osob, bytových listů a domovních listů, kterých bylo nejvíce doručeno poštou (61,5 %). Elektronicky Český statistický úřad přijal 25,7 % formulářů, 12,8 % jich osobně vybrali sčítací komisaři.

„Podíl elektronicky vyplněných sčítacích listů osob dosáhl 27,7 %, tedy téměř tolik, kolik jsme očekávali podle průzkumu veřejného mínění. Ten odhadoval přibližně 30 %.“, uvedl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal a doplnil: „Definitivní počet formulářů se ještě o několik tisíc zvýší. Některé jsou stále doručovány poštou nebo osobně na podatelny Českého statistického úřadu. Došlé formuláře budou zařazeny do zpracování stejně jako ty, které získáme ve druhé polovině května při tzv. došetřování - dotazování u domácností, které formuláře převzaly, vyplnily, ale nebyly doručeny na ČSÚ“.

Český statistický úřad nyní čeká další etapa prací a ta již nebude pro veřejnost tolik atraktivní. Po převedení všech formulářů do elektronické podoby nejprve zahájí kontrolu duplicity, například výskyt papírové i elektronické verze současně. Prověří také, zda bylo sečteno téměř čtvrt miliónu osob, které uvádějí jako trvalé bydliště adresu obecního úřadu nebo několik desítek tisíc lidí, dlouhodobě se zdržujících patrně v zahraničí. Teprve poté bude moci stanovit počet těch, kteří jednoznačně odmítli splnit svou zákonnou povinnost a vyplnit sčítací formuláře. Na rozdíl od sčítání v roce 2001 bude při letošním sčítání možné získat o osobách, které formuláře z různých důvodů nevyplnily, alespoň několik základních informací z informačního systému evidence obyvatel ministerstva vnitra.


Jana Víchová
Tisková mluvčí

  • tz110502.doc