Online sčítání zvládnou i senioři

17. března 2021

Surfování na síti už dávno není doménou mladších generací. Uživatelů internetu dlouhodobě přibývá i mezi seniory. Více než čtvrtina starších 65 let používá internet téměř denně, 40 % pak alespoň jednou v posledních třech měsících. Sčítání 2021 je koncipováno tak, aby ho zvládli i lidé se základní znalostí internetu.

„Dá se říct, že počítač nebo internet je už dnes ve všech domácnostech, které tyto technologie chtějí používat, a to včetně těch seniorských. Online sčítání je proto tou nejlepší volbou i pro starší občany, obzvláště pokud bereme v potaz otázku bezpečnosti vzhledem ke stávající epidemické situaci,“ vysvětluje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Zatímco před jedenácti lety používalo internet alespoň jednou za čtvrt roku pouze 13 % seniorů, loni už to bylo více než třikrát tolik. Roste ale i počítačová gramotnost. Každý šestý senior ovládá programy na úpravu textu, každý desátý pak používá tabulkové procesory. Například 37 % občanů ve věku 65 až 75 let, kteří byli za poslední rok online, na webových stránkách úřadů vyhledává relevantní informace. Zajímavým zjištěním také je, že v Česku najdeme asi 10 000 občanů starších 65 let, kteří se věnují programování.

Osoby v ČR starší 65 let, které použily internet v posledních třech měsících

Jak si stojí čeští senioři v porovnání s těmi z ostatních evropských zemí? I přesto, že se nacházejí ve spodní polovině žebříčku, předčili své vrstevníky ze zemí jako je Itálie, Portugalsko nebo Polsko. Seniory s nejpokročilejšími digitálními dovednostmi bychom pak našli na Britských ostrovech nebo ve Skandinávii, naopak nejhůře jsou na tom starší občané v Rumunsku, Bulharsku či v Severní Makedonii.

„Čeští senioři jsou na tom, co se digitálních dovedností týče, dobře. Věřím, že si většina z nich s online sčítacím formulářem bez větších problému poradí. Byl navržen s důrazem na přehlednost a současně se například zobrazuje pouze jedna nebo dvě otázky. K již zodpovězeným otázkám se dá navíc dle libosti vrátit,“ ujišťuje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ. Celým procesem provází nápověda a během vyplňování se mohou respondenti kdykoli obrátit na chatbota, který je připraven zodpovědět ty nejčastější dotazy. Na webových stránkách sčítání je pak k dispozici nápověda ve formě videa. Informační podporu k nadcházejícímu sčítání a pomoc veřejnosti s vyplňováním sčítacích formulářů poskytuje od 12. března Kontaktní centrum Sčítání 2021. Centrum je v provozu denně od 8 do 22 hodin, včetně sobot, nedělí i svátků na kontaktních linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. Na kontaktní centrum je ale také možné pokládat dotazy prostřednictvím e-mailu dotazy@scitani.cz nebo chatu ve virtuální poradně Sčítání 2021.

V případě, že i navzdory tomu budou mít starší občané obavy ohledně vyplňování online formuláře, doporučuje jim Český statistický úřad obrátit se na své blízké, kteří jsou počítačově zdatnější. Jedna dospělá osoba tak může vyplnit formulář nejen za členy domácnosti, ale i za širší rodinu nebo se souhlasem za jinou blízkou osobu.  

Sčítat se bude online i prostřednictvím tradičního formuláře

Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let. Jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz. Zákonnou povinnost tak lidé mohou snadno splnit z domova bez nutnosti kontaktu se sčítacím komisařem nebo návštěvy kontaktního místa sčítání. 

Organizátorem sčítání lidu je Český statistický úřad, nezávislá a apolitická instituce, která sbírá a publikuje data z oblasti demografie, ekonomiky, zdravotnictví, trhu práce a sociálního zabezpečení, kultury, sportu, cestovního ruchu, vzdělávání či životního prostředí. Od roku 1990 zpracovává a zveřejňuje výsledky všech voleb. Hlavními principy práce ČSÚ jsou: Nezávislost, Nestrannost, Objektivita, Přesnost a spolehlivost, Všem stejné informace ve stejný čas, Ochrana důvěrných údajů. V roce 2020 důvěřovalo Českému statistickému úřadu 61 % obyvatel a patří tak podle Centra pro výzkum veřejného mínění k vůbec nejdůvěryhodnějším institucím v zemi.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz