Online sčítání je opět funkční

27. března 2021

Elektronický sčítací formulář je znovu funkční. Dodavatel aplikace OKsystem identifikoval příčinu problému, udělal opravu a aplikaci plně obnovil. Český statistický úřad současně přijal další opatření, aby posílil kapacitu systému online sčítání na vyšší zátěž. Na online sečtení bude mít veřejnost ještě nejméně dva týdny.

Děkuji veřejnosti za pochopení, které projevovala během řešení problému. Vážíme si vaší trpělivosti. Důsledky vůči společnosti OKsystem samozřejmě vyvodíme v souladu se smlouvou. Rád bych také ujistil, že data z již odeslaných elektronických formulářů jsou v naprostém bezpečí,” uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Elektronický sčítací formulář byl dnes ráno z důvodu enormního přetížení systému dočasně preventivně znepřístupněn. Cílem bylo zabránit tomu, aby systém odpojoval respondenty, kteří nedokončili vyplňování formuláře. Jak ukázala pozdější analýza, extrémní zátěž byla způsobena závadou v modulu pro vyhledávání adres. Nastavení modulu uměle přetěžovalo systém, proto bylo nezbytné jej akutně opravit. 

Jako dodavatel se od brzkých ranních hodin plně věnujeme problému, který po spuštění aplikace nastal. Celý systém jako celek, tj. včetně subsystémů ostatních dodavatelů, byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů,” sdělil OKsystem ve svém prohlášení.

Český statistický úřad požádal provozovatele zabezpečeného prostředí informačního systému sčítání Státní pokladnu Centrum sdílených služeb, s. p., o navýšení výkonu databází.

Sečíst se bezpečně prostřednictvím online formuláře na webu scitani.cz lze během následujících dvou týdnů. V reakci na tuto nenadálou situaci se připravujeme i na možnost prodloužení doby pro online sečtení. 

 

 Kontakt:
Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz