Nejaktivnější jsou Říčky v Orlických horách

12. dubna 2021

Od začátku sčítání obdržel Český statistický úřad přes 2,6 milionu elektronických sčítacích formulářů. Z hlediska zapojení do sčítání je mezi deseti nejaktivnějšími obcemi nejčastěji zastoupen Karlovarský kraj.

Sčítání běží přes dva týdny, sečtených máme více než 5 milionů osob a já bych jim všem chtěla poděkovat, že využily možnost sečtení se online. Data nám ukazují, že velký potenciál na zapojení je především u menších obcí. Všichni mají stále možnost využít elektronický formulář a sečíst celou domácnost, stejně jako pomoci se sečtením těm, kteří si na to sami netroufají. Od soboty bude navíc možnost sečíst se prostřednictvím listinného sčítacího formuláře,“ uvádí Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně ČSÚ. 

Z údajů o počtu odeslaných elektronických sčítacích formulářů na 100 bytů za každou obec si lze udělat obrázek, jak to v České republice vypadá z hlediska zapojení jednotlivých obcí do sčítání. „Mezi nejaktivnější obce v rámci České republiky patří Říčky v Orlických horách z Královéhradeckého kraje, obec Vísky v Plzeňském kraji a Těšovice na Karlovarsku,“ dodává Eva Krumpová.

Sčítání 2021 probíhá do 11. května. Od 17. dubna začnou sčítací komisaři roznášet listinné formuláře do domácností, které se nesečetly online, a to v předem oznámených termínech. Z důvodu ochrany zdraví a s ohledem na současnou situaci s covid-19 budou komisaři předávat formuláře před domem. Ti, kdo se do té doby nesečtou, si tak budou moci vybrat, zda vyplní elektronický formulář či využijí jeho listinnou formu. ČSÚ doporučuje využívat elektronický formulář, neboť jeho vyplnění je snadné, rychlé a zcela bezkontaktní, z epidemického hlediska tak naprosto bezrizikové.

 

TOP 10 nejaktivnějších obcí v České republice

Obec Okres Kraj Odeslané formuláře na 100 bytů
Říčky v
Orlických horách
Rychnov
nad Kněžnou
Královéhradecký 85,4
Vísky Rokycany Plzeňský 83,3
Těšovice Sokolov Karlovarský 75,8
Andělská Hora Karlovy Vary Karlovarský 72,6
Šabina Sokolov Karlovarský 72,5
Poustka Cheb Karlovarský 72,2
Sobíšky Přerov Olomoucký 72,1
Doubravčice Kolín Středočeský 71,2
Líšnice Praha-západ Středočeský 71,1
Čakovičky Mělník Středočeský 70,8

 

Pozn.: Za jeden byt je možné odeslat více než jeden formulář, uvedený ukazatel tak nepředstavuje podíl sečtených bytů v dané obci.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz