Nápověda

Na stránce nápovědy získáte všechny potřebné informace, abyste správně vyplnili sčítací formulář.  Naleznete zde detailní nápovědu pro každou otázku a videonávod jak vyplnit listinný sčítací formulář.
Pro cizí státní příslušníky a zástupce národnostních menšin jsou zde překlady listinného formuláře do dalších sedmi jazyků (vyplňuje se však pouze český originál). V často kladených dotazech jsme vybrali odpovědi na ty nejdůležitější otázky. Vaše dotazy zodpoví také  chatbot virtuální poradny Sčítání 2021. Na telefonu či e-mailu jsou vám k dispozici i proškolení operátoři kontaktního centra sčítání.
Nápověda
Videonávody


Listinný sčítací formulář
Z vyplněného vzoru listinného sčítacího formuláře si snadno uděláte představu, jak formulář správné vyplnit. Základní nápověda k vyplnění je také uvedena přímo ve formuláři.
Formulář v cizích jazycích
Online formulář je kromě češtiny dostupný v sedmi jazycích - angličtina (PDF, 2,1 MB), němčina (PDF, 2,1 MB), polština (PDF, 1,5MB), ruština (PDF, 2,1 MB), ukrajinština (PDF, 2,1 MB), vietnamština (PDF, 2,1 MB), romština (PDF, 2,1 MB). Pro vyplnění listinného sčítacího formuláře je určen pouze originální výtisk v českém jazyce. Pro cizí státní občany a příslušníky národnostních menšin jsou připraveny překlady do výše uvedených cizích jazyků.
Podrobná nápověda k otázkám
Ke každé otázce ze sčítacího formuláře uvádíme detailní návod jak otázku vyplnit a vysvětlujeme všechny pojmy. Naleznete zde i důvody, proč odpovědi na tyto otázky ve sčítání zjišťujeme.
Chatbot virtuální poradny
S odpovědí na dotazy ke sčítání vám pomůže chatbot naší virtuální poradny. Najdete ho na tomto webu vpravo dole. Pokud si nebude vědět rady, nabídne vám spojení s operátorem kontaktního centra sčítání prostřednictvím chatu.
Kontaktní centrum
Operátoři kontaktního centra sčítání zodpovídají dotazy veřejnosti do 21. května 2021, a to denně od 8:00 do 22:00 hodin, včetně sobot, nedělí a státních svátků. Komunikují v českém, anglickém a ruském jazyce na telefonních číslech 253 253 683 (běžná pevná linka) či 840 30 40 50 (zpoplatněná bílá linka), chatu a e-mailu dotazy@scitani.cz.
Infolinka 253 253 683 je standardní pevnou linkou, na které volající platí hovorné dle svého běžného tarifu. V rámci volání na toto číslo lze využít volné minuty z vašeho tarifu. Infolinka 840 30 40 50 je tzv. bílou linkou, která je zpoplatněna zvýšeným tarifem dle ceníku vašeho telefonního operátora/poskytovatele. V rámci volání na toto číslo nelze využít volné minuty z vašeho tarifu.