Kybernetický útok na sčítání vyloučen. Odstraňují se nedostatky v aplikaci

27. března 2021, 13:30

Český statistický úřad analyzoval příčiny nedostupnosti aplikace online sčítání. Vše nasvědčuje tomu, že se nejednalo o kybernetický útok. Ke stejnému závěru dospěl provozovatel zabezpečeného prostředí informačního systému sčítání Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p. O výsledcích prověření byl informován Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Elektronický sčítací formulář byl z důvodů enormního přetížení systému dne 27. března 2021 v 8.15 hodin dočasně preventivně znepřístupněn. 

Pravděpodobnou příčinou enormního přetížení byla závada v modulu pro vyplnění adres, která zapříčinila přílišnou zátěž databázových serverů a způsobila jejich přehlcení.

Tento nedostatek nebyl ani při náročném testování identifikován. Opakované výkonnostní testy probíhaly jak ze strany dodavatele systému spol. OKsystem, tak i dalších smluvních partnerů ČSÚ.

V současnosti dodavatel intenzivně pracuje na odstranění problému.

Omlouváme se všem, kterým tento aktuální výpadek způsobil potíže. Velmi si vážíme toho, že využívají možnost sečíst se online. Ujišťujeme veřejnost, že údaje z již odeslaných vyplněných sčítacích formulářů nejsou žádným způsobem ohroženy.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz