Adresa

 

Adresou rozumíme kombinaci textových údajů název okresu, název obce, název městské části nebo městského obvodu, název části obce nebo v případě hlavního města Prahy název katastrálního území, číslo popisné nebo evidenční, název ulice, číslo orientační a případně údajů potřebných pro účely poštovních služeb, která jednoznačně určuje adresní místo (poštovní směrovací číslo).

Adresní místo budovy je takové místo v terénu, kterému lze ve vztahu k budově jednoznačně přiřadit adresu (viz zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech veřejné správy, § 29 písm. d), ve znění pozdějších předpisů).

Mezi adresním místem a adresou budovy existuje jedno jednoznačné vzájemné přiřazení a dále jedné budově může příslušet více adresních míst.

Typickým příkladem adresního místa je vchod do budovy označený číslem orientačním v rámci ulice a veřejného prostranství. Na druhé straně předmětem registru není fronta budovy bez vchodu v rámci ulice a veřejného prostranství bez ohledu na to, je-li v ní budova s číslem orientačním označena či nikoli. V případě, že v obci nejsou označovány ulice a veřejná prostranství, je adresní místo příslušející k budově jediné a splývá s budovou samou.

Popisné a grafické údaje o prvku Adresa, adresní místo jsou přejímány do RSO z aplikačního rozhraní na VDP základního registru RÚIAN, který je referenčním zdrojem.

Pro adresu je v databázi RSO (v datovém modelu registru 3.5 a výše; od časové verze produktů 01012007) generován jednoznačný bezvýznamový identifikátor v rámci České republiky pod označením IDADR.

 

Složení identifikátoru adresy:          ABBBBBBBBBC

 

A                             =           příznak adresy (prefix)

                                            (nabývá hodnoty 3)

BBBBBBBBB               =          bezvýznamový identifikátor statistické budovy s číslem domovním, jednoznačný v rámci                                             České republiky

                                            (přípustné rozmezí 000000001 až 999999999)

C                             =           kontrolní znak vypočtený metodou MODULO 11-ADDO                        

                                            (nabývá hodnot 0-9)

 

Adresní bod je bod reprezentující adresní místo. Adresní bod se obvykle volí tak, aby v mapovém podkladu (katastrální mapě, ortofotomapě) adresní místo vhodně reprezentoval, např. byl blízký reálnému vchodu a ležel směrem k ulici a veřejnému prostranství, které je součástí příslušné adresy (neexistuje-li číslo orientační), a dále aby každopádně byl vnitřním bodem budovy (neexistuje-li ani UVP). Je volen tak, aby svojí polohou co nejlépe vystihoval adresní místo.

Editorem lokalizačního údaje prvku Adresní místo, kterým je definiční bod, je správce základního registru veřejné správy RÚIAN, Český úřad zeměměřický a katastrální, na základě sdělení údajů od obce.

Poznámka: grafika prvku Budova je ve statistických produktech rozšířena o grafiku vchodů do budovy bez samostatné adresy.

 

  • Adresní místo-ukázka