Základní informace

Organizátor

Minisčítání 2018 organizuje Český statistický úřad.

Cíl projektu

Minisčítání je jednou z aktivit ČSÚ, jejichž cílem je zvyšování statistické gramotnosti. Zábavně naučná forma má pomoci dětem a mládeži zlepšit vnímání statistiky jako nástroje, který umí pojmout a popsat každodenní život. Účast na Minisčítání je ze strany škol dobrovolná. Zábavně-vzdělávací projekt je určen žákům a studentům ve věku od 9 do 15 let.

Ochrana údajů

Veškerá data získaná při Minisčítání 2018 jsou určena pouze pro účely vzdělávání a propagace. Získané údaje podléhají standardní ochraně dat, platné pro všechna statistická šetření ČSÚ. Standardem je také přísné zachování anonymity dat.

Historie Minisčítání

Projekt Minisčítání vznikl v roce 2010 jako doprovodná vzdělávací akce v rámci informační kampaně ke Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

Jeho hlavním cílem bylo seznámit žáky zábavnou formou se statistikou, zajímavě a prakticky jim přiblížit princip sběru, zpracování a využití statistických dat.

Protože měl projekt hned napoprvé velký úspěch, uskutečnil se v roce 2012 druhý a v roce 2015 třetí ročník. V letošním roce se koná již počtvrté.

V prosinci 2015 se projekt Českého statistického úřadu Minisčítání 2015 umístil na 3. místě v kategorii Cena odborné poroty Eduína 2015. Tuto cenu uděluje obecně prospěšná společnost EDUin projektům za inovace ve vzdělávání. Minisčítání uspělo v konkurenci 67 dalších projektů.

Odměny pro výherce

Pro Minisčítání 2018 jsme ve spolupráci s Českou asociací science center rozšířili paletu výher i počet výherců. Z odevzdaných dotazníků vylosujeme z každého kraje ČR jednu třídu. Tedy celkem 14 tříd získá volné vstupy do jimi vybraného science centra v průběhu roku 2019.

Česká asociace science centerBlesk Síla na Vaší straněMinisčítání v roce 2015Minisčítání v roce 2012odkaz na sčítání lidu 2011