11.11.2015 Vyplňování dotazníků v rámci Minisčítání končí v pátek

Do letošního Minisčítání se zapojilo už téměř 26 000 dětí. Nejvíce registrovaných škol je v Pardubickém, Středočeském a Moravskoslezském kraji. Dotazníky v rámci osvětového projektu Českého statistického úřadu mohou žáci vyplňovat do pátku 13. listopadu.

Do Minisčítání se mohou zapojit děti ze 4. až 9. tříd a nižších ročníků víceletých gymnázií. V současné chvíli je nejvíce respondentů ve věku 11 až 14 let s tím, že 52 % z nich jsou chlapci. Podle průběžných výsledků patří k nejoblíbenějším školním předmětům tělocvik, matematika a informatika. „Dosavadní výsledky také ukazují, že první mobilní telefon získalo 66 % dětí mezi 1. až 5. třídou. Necelých 23 % z nich dokonce už před nástupem do školy. Pouze 3 % mobil nevlastní. Zbývající část dostala svůj telefon až po absolvování prvního stupně základní školy,“ uvedla předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Děti nejčastěji navštěvují sportovní a umělecké zájmové kroužky. Z dosud vyplněných dotazníků také vyplývá, že 82 % žáků ovládá anglický jazyk, a to alespoň na základní úrovni.

Minisčítání 2015 je již třetím ročníkem úspěšné akce, jejímž cílem je naučit děti ze základních škol a prvních stupňů víceletých gymnázií pracovat s grafy a pomoci jim porozumět tomu, jak funguje statistika. Konečné výsledky, které budou dostupné po 1. prosinci, umožní porovnat údaje za jednotlivé školy, města i regiony.

Pět zaregistrovaných tříd, které budou ve středu 18. listopadu vylosovány, navíc získá ceny. První tři pojedou na výlet do libereckého science centra iQlandia, čtvrtá vylosovaná třída absolvuje exkurzi v Rádiu Junior Českého rozhlasu a žáci páté vylosované třídy vyhrají plyšového maskota Ušouna. Vítěze vyhlásí Český statistický úřad v pátek 11. prosince na tiskové konferenci v Praze.

Kontakt
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
tel.: 274 052 017
GSM: 778 727 232
e-mail: petra.bacova@czso.cz

 

Česká asociace science centerBlesk Síla na Vaší straněMinisčítání v roce 2015Minisčítání v roce 2012odkaz na sčítání lidu 2011