08.11.2018 Minisčítání spěje do finále

8. listopadu 2018

Čtvrtý ročník zábavně-vzdělávacího projektu Minisčítání míří do svého finále. Už jen týden mohou žáci a studenti vyplňovat on-line dotazníky a dozvědět se tak nové informace o sobě i svých spolužácích. Na vylosované třídy navíc čeká společný výlet za poznáním tajů vědy a techniky.

Od 1. října vyplňují žáci a studenti dotazníky na webu www.miniscitani.cz a mohou tak činit až do 16. listopadu, kdy akce končí. K dnešnímu dni se do projektu zapojilo 403 škol, z toho 113 úplně poprvé, a účastníci vyplnili již přes 20 tisíc dotazníků.

 "Žáci a studenti ve věku od devíti do patnácti let díky Minisčítání zjistí, že statistika může být poučná i zábavná. Naučí se například číst v grafech a tabulkách a vyhodnocovat informace získané z výsledků. Údaje ze šetření mohou využít také učitelé při výuce v hodinách matematiky, občanské nauky a dalších předmětů,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Otázky v dotazníku jsou voleny především s ohledem na každodenní život dětí. Musí být atraktivní i zábavné a výsledky zároveň musí umožňovat reprezentativní srovnání. Letos se statistici žáků ptají například na kvalitu stravy ve školních jídelnách, jak často si čistí zuby, kolik času stráví na internetu a sociálních sítích nebo jaké školní předměty by z vyučování měly podle nich zmizet.

Motivací k účasti je i atraktivní odměna pro žáky a studenty zapojených tříd, kterou je šance získat vstup do libovolného Science centra v České republice. Z každého kraje bude vylosována jedna školní třída, která se může těšit na návštěvu například centra IQLANDIA v Liberci nebo planetárií v Ostravě či Hradci Králové.

 

Kontakt
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 604 149 190
E
jan.cieslar@czso.cz | Twitter @statistickyurad

 

Česká asociace science centerBlesk Síla na Vaší straněMinisčítání v roce 2015Minisčítání v roce 2012odkaz na sčítání lidu 2011