Známe nejlepší statistický plakát roku!

 

1. března 2021

Národní kolo soutěže o nejlepší statistický plakát má své vítěze. Vyhlásila je porota složená ze zástupců Českého statistického úřadu a Vysoké školy ekonomické v Praze. Nejlepší plakáty budou Českou republiku reprezentovat v mezinárodním kole soutěže.


Pro letošní ročník tradiční celosvětové soutěže byla vybrána tři témata. Životní prostředí, biologie a udržitelný rozvoj. Soutěž je určena 2-5členným týmům žáků druhého stupně základních škol, studentů středních škol a bakalářských programů vysokých škol.
Výsledky mezinárodního kola soutěže budou vyhlášeny v červenci 2021 v nizozemském Haagu v rámci 63. světového statistického kongresu Mezinárodního statistického institutu. V České republice soutěž organizují Vysoká škola ekonomická v Praze a Český statistický úřad.

V kategorii základních škol zvítězil plakát Pranostiky zaslaný týmem základní školy Litomyšl. Na druhém a třetím místě se umístily plakáty Třídění odpadu z dílny ŽS Glowackého v Praze 8 a Problémy lesa a pralesa od autorů z Gymnázia Dr. Emila Holuba v Holicích. V kategorii středních škol jako nejlepší porota vyhodnotila plakát Životní prostředí zaslaný středním odborným učilištěm Na Veselí 51 v Praze 4. Na druhém místě se umístil plakát Budoucnost bez ledovců? vypracovaný žáky SŠ Brno, Charlubova a třetí příčku obsadil plakát Životní prostředí v Česku a Evropě zaslaný opět Gymnáziem Dr. Emila Holuba. V kategorii vysokých škol porota vítěze nevybrala.

Soutěž o nejlepší statistický plakát se koná po celém světě a jejím hlavním smyslem je podporovat a rozvíjet statistickou gramotnost. Právě znalost, jak s daty správně pracovat a jak je chápat a vyhodnocovat, je v dnešní rychle rozvíjející se době jednou z klíčových dovedností, upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Letošního národního kola soutěže se zúčastnilo 171 týmů celkem 482 žáků z 20 škol. Do soutěže zaslali 23 plakátů, z toho 10 v kategorii základních škol, 12 v kategorii středních škol a 1 v kategorii vysokých škol.

„Přestože byl letošní ročník poznamenán nepříznivou pandemickou situací, měla porota z čeho vybírat. Je velmi potěšující, že účastníci soutěže zvládli plakáty kvalitně připravit i v době omezeného osobního kontaktu a dokázali se s touto skutečností vypořádat,“ říká národní koordinátor soutěže a děkan Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze Jakub Fischer.

Výsledky soutěže včetně všech soutěžních plakátů najdete na webu Českého statistického úřadu.

 

Kontakt
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 604 149 190
E
jan.cieslar@czso.cz   | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_tz210301_zname_nejlepsi_statisticky_plakat_roku_.docx
  • Vyjádření Marka Rojíčka, předsedy ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Jakuba Fischera, národního koordinátora soutěže a děkana Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze
    (soubor mp3)
  • Statistický plakát 2021