Zapojte se do mezinárodní soutěže o nejlepší statistický plakát

 

9. listopadu 2020

Začalo národní kolo soutěže o nejlepší statistický plakát. Soutěž je určena 2-5členným týmům žáků druhého stupně základních škol, studentů středních škol a bakalářských programů vysokých škol ve třech kategoriích. Tématem letošního ročníku je životní prostředí, biologie nebo udržitelný rozvoj.


Již 6. ročník soutěže se koná v rámci Mezinárodního projektu statistické gramotnosti, jehož posláním je podporovat, vytvářet a spolupodílet se na aktivitách podporujících statistickou gramotnost po celém světě. V České republice soutěž organizují Vysoká škola ekonomická v Praze a Český statistický úřad.

Při vytváření statistického plakátu si žáci a studenti osvojí sběr statistických dat, způsoby a možnosti jejich zpracování a prezentaci výsledků výzkumu. Ti nejlepší pak budou moci výsledky své práce porovnat v mezinárodní konkurenci, říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nejlepší plakáty z každé školy je možné posílat do 15. ledna 2021. Národní komise složená ze zástupců VŠE a ČSÚ plakáty následně vyhodnotí a vyhlásí vítěze národního kola. Vítězné plakáty pak postoupí do mezinárodního kola soutěže, jehož výsledky budou vyhlášeny v červenci 2021 v nizozemském Haagu v rámci 63. světového statistického kongresu Mezinárodního statistického institutu.

V dubnu 2021 se v sídle ČSÚ v Praze na Skalce bude konat také výstava nejlepších plakátů národního kola, na jehož vítěze čekají i ceny.

Více informací o soutěži o nejlepší statistický plakát najdete na webu https://www.czso.cz/staticke/stat_gramotnost/.

Již v říjnu odstartoval další ročník zábavně-vzdělávacího projektu Minisčítání 2020, jehož cílem je rovněž zvyšování statistické gramotnosti a popularizace statistiky v návaznosti na blížící se celonárodní Sčítání 2021. Projekt je určen pro žáky a studenty ve věku 9 až 15 let.

 

Kontakt
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 604 149 190
E
jan.cieslar@czso.cz   | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_tz201109_zapojte_se_do_mezinarodni_souteze_o_nejlepsi_statisticky_plakat.docx
  • Vyjádření Marka Rojíčka, předsedy ČSÚ
    (soubor mp3)