Vychází Statistická ročenka vědy, technologií a inovací

 


18. ledna 2011

VYCHÁZÍ STATISTICKÁ ROČENKA VĚDY, TECHNOLOGIÍ A INOVACÍ

Český statistický úřad vydal 18. ledna 2011 publikaci „Statistická ročenka vědy, technologií a inovací“. Jejím cílem je poskytnout komplexní pohled na klíčové oblasti vědy, technologií a inovací v České republice a jejich srovnání se světem pomocí nejnovějších mezinárodně dostupných a srovnatelných statistických čísel. Ročenka vytváří ucelený a zároveň přehledný základní informační zdroj ve výše uvedené oblasti.

Na 369 stranách, ve 4 tematických blocích a 23 kapitolách jsou obsaženy podrobné statistické údaje popisující jak finanční a lidské zdroje vstupující do procesů vědy, technologií a inovací, tak i jejich výsledky, jako jsou odborné články, patenty či inovace. Součástí publikace je také kapitola se základními makroekonomickými ukazateli, které vývoj vědy a technologií ovlivňují a zároveň se v nich úroveň vědeckotechnické základny odráží.

Nejvíce peněz na výzkum a vývoj je v České republice spotřebováno v podnicích
  • V roce 2008 přesahovaly finanční prostředky plynoucí do výzkumu a vývoje v České republice částku 54 miliard korun a oproti roku 2000 tak došlo k více jak dvojnásobnému nárůstu. Nejvýznamnější část těchto výdajů spotřebovaly podniky (62 %), vládní sektor spotřeboval 21 % a vysokoškolský sektor 17 % prostředků. Více jak polovina financí investovaných do výzkumu a vývoje pocházela z podnikatelských zdrojů. Lépe je na tom z nových členských zemí EU 27 pouze Slovinsko. V ostatních postkomunistických státech EU 27 je výzkum a vývoj financován z větší části z veřejných zdrojů.

V ČR je významná podpora podnikatelského výzkumu a vývoje z veřejných zdrojů
  • Česká republika patří mezi země s nejvýznamnější přímou podporou podnikatelského výzkumu a vývoje z veřejných zdrojů. Téměř pětina celkových státních výdajů na výzkum a vývoj v roce 2008 byla použita na přímou podporu podnikového výzkumu a vývoje, celkem 3,6 mld. Kč. Celková podpora VaV ze státního rozpočtu ČR dosahovala v roce 2008 hodnoty 20,5 mld. Kč. Mezi hlavní příjemce této podpory patří veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce zřizované Akademií věd ČR, které obdržely dvě třetiny z celkových státních výdajů na výzkum a vývoj.

Vysokoškolské vzdělání má v České republice více jak milion osob
  • Počet osob s vysokoškolským a vyšším odborným vzděláním v roce 2008 překročil hranici jednoho milionu. Před osmi lety bylo terciálně vzděláno 735 tisíc osob. V porovnání s ostatními obory stagnuje počet vysokoškolsky vzdělaných osob v oborech přírodních a především technických věd. Osoby s takto zaměřeným terciárním vzděláním patří k významným nositelům výzkumu a inovací.

Čtvrtina mladých lidí studuje vysokou školu
  • Další zvyšování vzdělanostní úrovně obyvatelstva České republiky naznačuje i vývoj počtu studentů vysokoškolského studia. V roce 2000 studovalo vysokou školu v České republice 15,1 % osob z věkové skupiny 20–29 let, o osm let později to bylo již 25 %.

Česká republika se přibližuje průměrné světové citovanosti odborných článků
  • Významný způsob měření výsledků tvorby nových znalostí ve veřejném výzkumu a vývoji je publikovaní výsledků v odborných impaktovaných periodikách a především jejich citovanost. Od roku 1997 docházelo v České republice k průběžnému nárůstu relativního citačního indexu článků publikovaných v odborných impaktovaných časopisech až na hodnotu 0,94 (průměrná světová citovanost = 1).

V České republice inovuje více jak třetina podniků
  • Jako významný způsob uplatnění výsledků výzkumné a vývojové činnosti lze označit inovace. V období 2004–2006 technicky inovovalo v České republice 35 % podniků, čímž se řadíme pod průměr EU 27, kde se ve stejném období nacházelo 39 % podniků s tímto typem inovace.

V České republice se účastní doktorského studia 9 % cizinců
  • Do popředí zájmu se stále více dostává mezinárodní mobilita studentů, obzvláště pak studentů doktorského stupně studia. Tato skupina osob tvoří nejen „papírově“ nejvzdělanější složku populace, ale zároveň se aktivně podílí na výzkumu a vývoji a představuje tak jádro znalostní společnosti. Ze všech studentů doktorského studia bylo v roce 2007 v České republice 9 % cizinců, a to především ze Slovenska. Velmi vysoký podíl zahraničních studentů doktorského stupně studia mělo ve stejném roce Spojené království (46 %) a Švýcarsko (45 %).

Bilance zahraničního obchodu s high-tech zbožím i službami je v České republice kladná
  • Od roku 2001 docházelo v ČR ke snižování deficitu obchodní bilance s technologicky vyspělým (high-tech) zbožím a v roce 2008 již byla obchodní bilance kladná. Stejně tak převažovaly platby za dovoz technologických služeb nad příjmy z jejich vývozu. Až v roce 2008 se situace obrátila, kdy bilance dosáhla kladného salda ve výši více jak 2 mld. Kč.

Internetová verze publikace, která je k dispozici na stránkách ČSÚ pod kódem e-1005-10, obsahuje v některých kapitolách, oproti verzi tištěné, více informací. V seznamu grafů a tabulek v internetové verzi publikace jsou tyto nadstavbové informace označeny kurzívou.

Publikaci v tištěné podobě si lze zakoupit v prodejně ČSÚ, elektronická verze je volně dostupná na webových stránkách ČSÚ pod odkazem http://www.czso.cz/csu/czso/statisticka-rocenka-vedy-technologii-a-inovaci-n-nx4l4dg0xz


Oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti
Ing. Martin Mana
Tel. 274 052 369
E-mail: martin.mana@czso.cz
Mgr. Eva Skarlandtová
Tel. 274 052 674
E-mail: eva.skarlandtova@czso.cz


  • TZ Ročenka VTI.doc