Vláda schválila návrh zákona o sčítání lidu v roce 2011

 


10. září 2008


Vláda schválila návrh zákona o sčítání lidu v roce 2011


Vláda České republiky dnes jednomyslně schválila návrh zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 (SLDB). Sčítání lidu se koná v desetiletých intervalech a představuje největší statistické zjišťování u obyvatelstva. Poslední sčítání proběhlo k 3. březnu roku 2001, příští se bude konat k 26. březnu roku 2011. Sčítání přináší velké bohatství údajů nezbytných pro analýzu společenského vývoje a pro tvorbu koncepcí základních politik státu i regionů na další období. Návrh zákona ještě musí posoudit parlament a podepsat prezident republiky.

SLDB bude zjišťovat 25 ukazatelů za osoby, 18 za byty a 11 za domy. Ke zjišťovaným skutečnostem patří například věk, bydliště, rodinný stav, vzdělání, ekonomická aktivita, zaměstnání a dojížďka. Odpovědi na otázky o národnosti a náboženské víře budou tradičně nepovinné. Zpracováním údajů za osoby se stejným bydlištěm se následně získají data o počtu a struktuře domácností. Sčítání nebude zjišťovat žádné údaje o majetkových poměrech sčítaných osob.

Dále se bude zjišťovat například druh domu (rodinný dům, bytový dům), jeho obydlenost, typ vlastníka (soukromý sektor, družstevní, komunální apod.), období výstavby domu aj. O bytech bude zjišťována jejich velikost, nájemní či vlastnický vztah, existence koupelny, napojení na vodovod a plyn, způsob a druh energie používaný k vytápění a připojení na internet.

Novinkami příštího sčítání bude širší využití údajů vedených v databázích veřejné správy, jako jsou evidence obyvatelstva nebo Registr sčítacích obvodů a budov. Tyto údaje budou podle možností využity pro předvyplnění některých kolonek sčítacích formulářů. Sníží se tak administrativní zátěž obyvatel a majitelů domů. K propojení administrativních údajů za osoby slouží rodné číslo a za domy adresa objektu a tzv. identifikační číslo objektu. Zásadní inovací bude možnost vyplnit a odeslat sčítací formuláře elektronicky. Jinou novinkou je možnost provést většinu prací v terénu, zejména doručování formulářů do domácností a jejich sběr, dodavatelsky formou veřejné zakázky. Celkové výdaje na sčítání a zpracování jeho výsledků dosáhnou cca 2,6 miliardy korun a jsou rozloženy do let 2008 – 2013.

Prvořadá pozornost je věnována zajištění ochrany údajů, zejména osobních. Ty budou sloužit výhradně pro potřeby statistiky a je vyloučeno jejich užití k jiným účelům, než které striktně vymezuje zákon. Všichni lidé, kteří přijdou do styku s důvěrnými údaji, musí složit zvláštní slib mlčenlivosti, jehož porušení bude zákon přísně trestat. Na nejvyšším dostupném standardu bude i ochrana databází s údaji a přenosových cest.

Příprava SLDB 2011 je v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady EU č. 763/2008, které je právním předpisem závazným pro všechny členské státy. Na jeho přípravě se ČSÚ od počátku podílel. Projekt sčítání v České republice je v naprostém souladu s tímto nařízením, které poprvé zajišťuje provedení sčítání v zemích EU ve stejném kalendářním roce a obsahově i metodicky srovnatelným způsobem. Až dosud tomu tak nebylo a údaje o počtu obyvatel jednotlivých členských států a regionů nebyly zcela srovnatelné. To způsobovalo kromě jiného problémy při objektivním propočtu hrubého domácího produktu na hlavu, z nějž se odvozují nároky na dotace ze strukturálních fondů EU, nebo stanovení kvalifikované většiny při hlasování v Evropském parlamentu. Česká republika je zavázána poskytnout výsledky sčítání Evropské komisi nejpozději do 31. března roku 2014.


Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ

  • TZ0809SLDB_vlada.doc