Tržní ceny nemovitostí stabilně mírně klesají

 

20. 3. 2012

Ceny starších bytů a domů byly v České republice na svém vrcholu v roce 2008. Od roku 2009 tržní ceny starších i nových bytů a domů stabilně mírně klesají.

V mimopražských regionech se ceny staršího bydlení v posledním čtvrtletí 2011 meziročně snížily o 4,6 procenta. V Praze starší byty ve stejném období ve srovnání s předešlým rokem zlevnily o 3,2 procenta.

Nové byty, které ČSÚ sleduje zatím pouze v Praze, se nejdráže prodávaly v 1. čtvrtletí 2009. Od té doby jejich ceny klesají stejně jako u starších bytů. „Podle velikosti sídla roste i cena nových bytů,“ říká ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Podle statistiků právě metropole cenami nemovitostí velmi hýbe. „Jsou to extrémy – v centru Prahy je možné prodat metr čtvereční za 80 tisíc korun, zatímco na okrajích města nemusí prodejce dostat ani 30 000 Kč za metr čtvereční,“ přibližuje rozdíly Mrázek.

Cenu nemovitostí velmi silně ovlivňuje trh práce. V oblastech, kde je nízká nezaměstnanost, se byty a rodinné domy prodávají za vyšší ceny, jako například v Praze, Brně nebo Hradci Králové. Naopak v Ústeckém a Karlovarském kraji jsou ceny nemovitostí ve srovnání s ostatními kraji nižší.

„Rozdíl mezi deklarovanou a skutečnou cenou je zhruba mínus 23 %,“ řekl České televizi v reakci na údaje ČSÚ vedoucí katedry podnikání Bankovního institutu Petr Ort na cenu nemovitostí po zveřejnění dat ČSÚ. Nabídka je podle něj tak skoro o čtvrtinu nadsazená proti tomu, co jsou zákazníci ochotni zaplatit.


Podrobné informace:
Mgr. Jan Pokorný
Odbor statistiky cen ČSÚ
Tel: 274 052 118
E-mail: jan.pokorny@czso.cz


Kontakt:
Ing. Jiří Němeček
Odbor vnější komunikace ČSÚ
Tel.: 274 054 220
GSM: 734 352 240
E-mail: j.nemecek@czso.cz

  • ČSÚ TZ Ceny nemovitostí.doc
  • Prezentace z tiskové konference