TOP 3 otázky ke sčítání, na které se nejčastěji ptají senioři

 

24. dubna 2021


Sčítání sousedů, adresa nejbližšího kontaktního místa nebo neúmyslné poškození sčítacího formuláře. To jsou nejčastější náměty dotazů, se kterými se čeští senioři obracejí na Kontaktní centrum sčítání. Jak si v daných situacích poradit?

Starší občané nás každý den překvapují svou technickou vybaveností a znalostí online prostředí. V podstatě se tak ani nesetkáváme s dotazy týkajícími se práce s počítačem, internetovým prohlížečem nebo prostředím online formuláře. V návaznosti na start listinného sčítání se nyní nejčastěji objevují dotazy na téma sousedské výpomoci nebo žádosti o nalezení adresy nejbližšího kontaktního místa,“ říká Petr Studnička, generální ředitel společnosti Conectart, která zajišťuje provoz Kontaktního centra sčítání.

Může soused převzít můj formulář nebo já ten jeho?

V případě, že sčítací komisař nezastihne žádného člena sčítané domácnosti, může předat papírový formulář i sousedům. Je ale třeba dodržet několik podmínek: „Sčítací komisař od vás bude potřebovat přesnou adresu, popřípadě i číslo konkrétního bytu člověka, pro kterého formulář chcete převzít. Je to proto, aby mohl formulář správně propojit s konkrétní domácností. V případě sousedů je to jednoduché, pokud ale chcete formulář vyzvednout pro své příbuzné nebo známé, je to možné jen za předpokladu, že se jejich domácnost nachází ve stejném sčítacím obvodu,“ vysvětluje tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová. Podobný princip se pak uplatňuje i v případě, kdy si lidé vyzvedávají sčítací formulář pro sebe a své sousedy na kontaktním místě.  

Jak najdu nejbližší kontaktní místo sčítání?

Kontaktní místa sčítání se nacházejí na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Jejich adresy jsou k nalezení buď na stránkách scitani.cz/kontaktnimisto, nebo na webových stránkách https://scitani.ceskaposta.cz a na úředních deskách obce. Respondenti se také mohou obrátit na Kontaktní centrum sčítání na telefonním čísle 253 253 683, kde jsou vyškolení pracovníci připraveni pomoci s vyhledáním konkrétního kontaktního místa.

Jak opravím chybu v listinném formuláři?

Pokud dojde při vyplňování listinného sčítacího formuláře k chybě, je nutné příslušná pole začernit a správnou odpověď následně zaznamenat do zbývajících bílých polí pro příslušnou odpověď. Pouze v případě, že žádná bílá pole již nezbývají, například u zápisu některých čísel, lze odpověď zapsat do volného místa nad nebo pod začerněná pole s původním chybným údajem.

V případě poškození formuláře jako jeho ohnutí, roztržení nebo polití je ale třeba vyzvednout si nový sčítací formulář na kterémkoli z kontaktních míst. Pro bezchybné strojové zpracování je totiž potřeba použít pouze nepoškozený listinný formulář.

Online formulář už si poradí i s těmi nejstaršími doklady

Nejjednodušší a zároveň nejbezpečnější způsob, jak se sečíst, je vyplnit online formulář. Přístup do něj už mají i držitelé těch nejstarších občanských průkazů. „Pro ověření respondenta v online sčítání je už možné využít i platné české, resp. československé občanské průkazy, které nemají elektronicky čitelné údaje. Jedná se zejména o staré občanské průkazy v podobě tzv. knížek. Při přihlašování ale uvádějte pouze jejich samotné číslo, nikoliv označení série,“ radí Robert Šanda, věcný gestor Sčítání 2021. Například je-li průkaz označen: čís. 457683, série BA-51, je nutné zadat pouze 457683. Začíná-li číslo průkazu nulami, je třeba ho uvést včetně těchto nul (například 000386).

 

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

 

  • csu_tz210424_scitani_2021_top_3_otazky_ke_scitani__na_ktere_se_nejcasteji_ptaji_seniori.docx
  • Vyjádření Petra Studničky, generálního ředitele společnosti Conectart
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Jolany Voldánové, tiskové mluvčí Sčítání 2021
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Roberta Šandy, věcného gestora Sčítání 2021
    (soubor mp3)