Tiskové sdělení: Srpen přál maloobchodu i stavební a průmyslové produkci

 

8. října 2018

Meziročně se tržby v maloobchodu zvýšily reálně o 4,2 %. Stavební produkce reálně vzrostla o 11,9 %, průmyslová produkce o 1,9 %.

„Teplé počasí neodradilo zákazníky od nákupů. Vyšší tržby zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen, nejrychleji již tradičně rostl prodej prostřednictvím internetu. Nadstandardní zájem byl o přenosné klimatizace, větráky, ale také například o bazény či potřeby pro zahradu,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

„Stavební produkce pokračovala v dvojciferném růstu v pozemních a inženýrských stavbách. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení sice meziročně klesla, ale loňské hodnoty byly vysoké a v letošním roce se jedná o nejlepší výsledek. Výrazně rostl počet dokončených bytů,“ upřesňuje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

„Průmyslová produkce v srpnu rostla mírnějším tempem než v předchozích měsících. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 2,4 %. K celkovému meziročnímu růstu nových zakázek nejvíce přispěla odvětví výroba strojů a zařízení,“ uvádí Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Podrobnosti byly zveřejněny v dnes vydané Rychlé informaci k maloobchodu: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/maloobchod-srpen-2018, v Rychlé informaci ke stavebnictví: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-srpen-2018 a v Rychlé informaci k průmyslu: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-srpen-2018.

Zvukový záznam vyjádření je k dispozici v příloze.

 

Kontakt
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 604 149 190
E
jan.cieslar@czso.cz | Twitter @statistickyurad

  • csu-ts181008-srpen_pral_maloobchodu_i_stavebni_a_prumyslove_produkci.docx
  • Vyjádření Marie Bouškové, ředitelky odboru statistiky služeb ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Petry Cuřínové, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Radka Matějky, ředitele odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ
    (soubor mp3)