Tiskové sdělení: Rychlé informace - stavebnictví, průmysl, zahraniční obchod

 

9. července 2018

Květnová data o stavebnictví, průmyslu a zahraničním obchodu přinášejí dnešní Rychlé informace Českého statistického úřadu.


Stavební produkce vzrostla v květnu meziročně o 10,1 %, ve srovnání s dubnem byla vyšší o 3,2 %. „Růst stavebnictví v květnu podpořilo pozemní a nově také inženýrské stavitelství. Mimořádně se dařilo bytové výstavbě. Počet zahájených bytů byl nejvyšší od září 2009, dokončené byty dohnaly dubnový výpadek a jejich počet byl o více jak polovinu vyšší než loni,“ uvádí Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Podrobnosti v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-kveten-2018.

Květnové výsledky průmyslu vykázaly proti dubnu růst o 2,9 %. Meziroční srovnání dosáhlo nižšího růstu. „Průmysl v květnu vzrostl meziročně o 1,4 %. Výsledek je ovlivněn vysokou srovnávací základnou z května minulého roku. Automobilový průmysl je tentokrát jedním z odvětví, které záporně ovlivnilo vývoj průmyslové produkce, ale zároveň i odvětvím, které se výrazně podílelo na růstu nových zakázek. Ty se meziročně zvýšily o téměř deset procent,“ hodnotí Iveta Danišová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Více zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-kveten-2018.

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu přebytkem ve výši 6,9 mld. Kč, který byl meziročně o 8,2 mld. Kč nižší. „V květnu se vývoz meziročně mírně snížil, dovoz zůstal na stejné úrovni jako v loňském roce. Do poklesu bilance zahraničního obchodu se nejvíce promítly horší výsledky obchodu s motorovými vozidly a větší deficit obchodu s koksem a ropnými produkty,“ říká Karel Král, ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Další data jsou k dispozici v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zahranicni-obchod-kveten-2018.

Zvukové záznamy vyjádření naleznete v příloze.

 

Kontakt
Tomáš Chrámecký
odbor vnější komunikace ČSÚ
T
274 052 765 | M 737 280 892
E
press@czso.cz | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_ts180709_rychle_informace_stavebnictvi__prumysl__zahranicni_obchod.docx
  • Vyjádření Petry Cuřínové, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Ivety Danišové, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Karla Krále, ředitele odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ
    (soubor mp3)