Tiskové sdělení: Rychlé informace - Stavebnictví, průmysl, maloobchod

 

7. května 2018

Na aktuálních výsledcích stavebnictví, průmyslu i maloobchodu se kromě jiného projevil počet pracovních dnů. Letos v březnu bylo o dva pracovní dny méně než vloni. Podrobnosti nabízíme v Rychlých informacích.

Stavební produkce v březnu meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 2,0 %. Bez očištění se snížila. „Chladné počasí, vysoká základna a nižší počet pracovních dní v březnu brzdily růst stavební produkce hlavně v inženýrském stavitelství. Dařilo se bytové výstavbě. Počty zahájených a dokončených bytů rostly, a to v kategorii bytových i rodinných domů,“ uvádí Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ. Podrobnosti v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-brezen-2018.

Průmysl v březnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostl o 5,5 %, bez očištění byla produkce nižší. „Březnová data byla ovlivněna nižším počtem pracovních dní a počátkem Velikonoc. Po vyloučení tohoto vlivu však průmyslová produkce meziročně i meziměsíčně vzrostla a vyrovnala tak slabší výsledky z února. Tahounem růstu nebyl tradiční automobilový průmysl, nejvíce se dařilo odvětví energetiky, což je důsledek chladného března,“ doplnil Jan Ernest, ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ. Více zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-brezen-2018.

Tržby v maloobchodě v březnu vzrostly meziročně reálně o 3,7 %, v tom za potraviny o 7,4 %, za nepotravinářské zboží o 1,5 %. „Maloobchodní tržby za potraviny byly ovlivněny Velikonocemi. Ty sice připadly kalendářně na duben, ale nákupy se realizovaly v předstihu už v březnu. V sortimentu nepotravinářského zboží se projevil vliv nižšího počtu pracovních dní, některé druhy zboží se letos prodávaly méně než loni také v důsledku chladnějšího počasí,“ říká ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková k Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/maloobchod-brezen-2018.

Zvukové záznamy vyjádření naleznete v příloze.

 

Kontakt
Michal Novotný
ředitel odboru vnější komunikace ČSÚ
T
274 052 475 | M 605 401 219
E
michal.novotny@czso.cz | Twitter @statistickyurad

  • csu-ts180507-rychle_informace-stavebnictvi,_prumysl,_maloobchod.docx
  • Vyjádření Petry Cuřínové, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Jana Ernesta, ředitele sekce produkčních statistik ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Marie Bouškové, ředitelky odboru statistiky služeb ČSÚ
    (soubor mp3)