Tiskové sdělení: Rychlé informace - Inflace, cestovní ruch a služby

 

10. května 2018

Dnes vychází index spotřebitelských cen za duben a výsledky cestovního ruchu a tržních služeb za 1. čtvrtletí 2018. Podrobnosti nabízíme v Rychlých informacích.

Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly ve srovnání s březnem o 0,3 %, meziročně se zvýšily o 1,9 %. „Za meziměsíčním růstem stojí zejména zvýšení cen oděvů a obuvi, které v tomto období zdražují pravidelně. Celkový vývoj dále ovlivnilo zvýšení cen nájemného, tabáku, alkoholu a pohonných hmot. Růst naopak brzdily nižší ceny potravin," říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Podrobnosti v Rychlé informaci:
https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-duben-2018

Počet hostů v ubytovacích zařízeních se v 1. čtvrtletí 2018 meziročně zvýšil o 11,4 %, počet přenocování vzrostl o 9,3 %. „Provozovatelé ubytovacích zařízení mají za sebou úspěšnou zimu. Počty hostů se zvýšily o více než 11 %. Z regionů se nejvíce dařilo Plzeňskému kraji, kde návštěvnost vzrostla téměř o čtvrtinu," hodnotí výsledky Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. Více zde:
https://www.czso.cz/csu/czso/cri/cestovni-ruch-1-ctvrtleti-2018

V 1. čtvrtletí 2018 se tržby ve službách meziročně zvýšily o 2,3 %. Po očištění o kalendářní vlivy vzrostly tržby ve službách o 3,4 %. „Tržby ve službách rostou nepřetržitě od začátku roku 2015, tedy už třináct čtvrtletí v řadě. V letošním 1. čtvrtletí jsme nejvyšší růst zaznamenali v odvětví informační a komunikační činnosti, kde se tržby zvýšily o 4,9 %," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková k Rychlé informaci:
https://www.czso.cz/csu/czso/cri/sluzby-1-ctvrtleti-2018

Zvukové záznamy vyjádření jsou přiloženy.
 

Kontakt
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
T 274 052 017   |   M 778 727 232
E petra.bacova@czso.cz   |   Twitter @statistickyurad

  • csu_ts180510_rychle_informace_inflace__sluzby__cestovni_ruch.docx
  • Vyjádření Pavly Šedivé, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Pavla Vančury, vedoucího oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Marie Bouškové, ředitelky odboru statistiky služeb ČSÚ
    (soubor mp3)