Tiskové sdělení: Obilovin se sklidí méně, mák se propadl výrazněji

 

13. srpna 2018

Očekávaná úroda základních obilovin je nižší než pětiletý i desetiletý průměr. Ukazuje to druhý letošní odhad sklizně, který Český statistický úřad zpracovává k polovině července.

„Sklizeň základních obilovin dosáhne 6,3 miliónu tun. Půjde tak o třetí nejnižší sklizeň za posledních deset let. Do značné míry je to způsobeno suchem. Navíc zažíváme už druhý suchý rok po sobě. Čísla táhne dolů hlavně nižší sklizeň pšenice ozimé, která u nás zaujímá skoro třetinu celkové osevní plochy. Přesto platí, že jsme v produkci obilovin soběstační,“ shrnuje předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Naopak sklizeň řepky je poměrně vysoká, hodnotí Renata Vodičková z odboru statistiky zemědělství ČSÚ: „Osevní plocha řepky je druhá nejvyšší v historii. Odhadovaná úroda dosahuje 1,3 miliónu tun a je o 141 tisíc tun vyšší než vloni. Přitom Evropa hlásí neúrodu této plodiny. Na druhou stranu odhadovaná sklizeň máku je mnohem nižší, a to o čtvrtinu ve srovnání s loňskem. Klesla na 15 tisíc tun.“

Další zajímavé informace nabízíme v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/odhady-sklizni-cervenec-2018. Zvukové záznamy vyjádření jsou ke stažení v příloze.

 

Kontakt
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 778 727 232
E
petra.bacova@czso.cz | Twitter @statistickyurad

  • csu-ts180813-obilovin_se_sklidi_mene,_mak_se_propadl_vyrazneji.docx
  • Vyjádření předsedy ČSÚ Marka Rojíčka
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Renaty Vodičkové z odboru statistiky zemědělství ČSÚ
    (soubor mp3)