Testování použitelnosti internetových stránek ČSÚ - výsledky

 


Testování použitelnosti internetových stránek Českého statistického úřadu
- následné úpravy a změny webu.

4. – 5. prosince 2007 proběhlo již druhé testování použitelnosti internetové prezentace ČSÚ. Jeho účastníky byli dobrovolníci z řad odborníků, studentů i laiků. Akce proběhla v sídle ČSÚ. Zúčastněným uživatelům bychom tímto chtěli ještě jednou poděkovat za ochotu, spolupráci a náměty, o něž se s námi podělili.

V tomto období proběhly ještě další dvě akce směřující k vylepšení služeb poskytovaných ČSÚ. Jednalo se o dvě ankety spokojenosti uživatelů statistických dat, z nichž jedna byla zaměřená přímo na spokojenost s webovými stránkami úřadu. Z obou anket byly zpracovány zvláštní zprávy, tak aby bylo možné co nejlépe využít získaných poznatků.

Výsledné náměty na úpravy a realizované změny vyústily v úpravu např. následujících oblastí a prvků:

1. Navigace na hlavní (domovské) stránce
2. Publikace
3. Rychlé informace – nejnovější čísla
4. Animovaný graf
5. Mezinárodní srovnání, odkazy
6. Kontakty
7. Ostatní


1. Navigace na hlavní (domovské) straně

Jedinou problematickou položkou navigace jsou Uživatelské skupiny, proto vytvoříme samostatný blok s rozbalenými položkami menu, jehož název by byl srozumitelnější než současné Uživatelské skupiny a cílové skupiny by byly přímo viditelné.

2. Publikace

V rámci stránek publikací ČSÚ testování odhalilo několik drobných nedostatků, které jsme mohli okamžitě odstranit. Např. zpřesnění odkazů drobečkové navigace, vzájemné provázání českých a anglických verzí a pracujeme na zavedení odkazů na on-line verze publikací do Edičního plánu publikací. Testování ukázalo špatné a nevýrazné umístění metodických poznámek a komentářů u každé publikace, od 1. 1. 2008 jsou tyto oddíly ve formátu PDF a/nebo DOC zařazovány přímo do obsahu každé publikace hned na úvod před seznam tabulek, grafů a textů.

3. Rychlé informace – nejnovější čísla (RI)

Současná forma RI je určena především odborníkům, kteří jsou stálými uživateli RI, ale ani tak není rozsáhlý text, v němž je potřeba si aktuální data „vyzobat“, uživatelsky přívětivý. Také dostupnost tabulkových a grafických příloh za dlouhým textem není zřejmá.
Zásadní změna formátu RI je dlouhodobým úkolem ČSÚ. Okamžitá vylepšení současné formy RI budou provedena změnou úvodních „tlačítek“ v hlavičce RI, přidáním odkazu na Analýzu k příslušné RI, odkazu na tabulkové a grafické přílohy a generováním ikony Nově u poslední vydané RI v seznamu v Archivu konkrétní RI.
Dále byla umístěna nabídka zasílání e-mailových upozornění na nově vydávané RI do dalších rubrik – Nabídky služeb ČSÚ a skupin Analytikům a Novinářům (následoval zvýšený zájem nových odběratelů).
V každé tématické skupině byl pod odkazem na související RI upřesněn popisek odkazu tak, aby uživatelům přesněji přiblížil, co mohou pod odkazem očekávat.

4. Animovaný graf

Do animovaného grafu na homepage, který slouží jako upoutávka na podrobné grafy dlouhodobého vývoje určitého ukazatele, byl přidán výrazný popisek, že po kliknutím se uživatel dostane na podrobnější data, dále tlačítka Stop a Play pro možnost zastavení a znovuspuštění animace. V následném podrobném grafu se nadále vyhneme nesrozumitelným odborným zkratkám a poskytneme uživatelům více doplňujících vysvětlivek.

5. Mezinárodní srovnání, odkazy

Největším překvapením pro nás jako tvůrce webu bylo, že uživatelé šli pro evropská srovnání do kapitoly Mezinárodní srovnání, ačkoliv na stejné úrovni menu nabízíme samostatnou kapitolu Evropská data. Po tomto zjištění jsme do Mezinárodních srovnání přidali odkaz na tuto speciální stránku Evropská srovnání, která zájemcům nabízí mnohem více odkazů, zdrojů a informací ohledně evropských statistik. Dále na základě již předchozích zkušeností a zpětné vazby od uživatelů připravujeme srozumitelnější strukturu databáze tabulek Eurostatu v češtině, aby mohla být tato jedinečná databáze využita více cestami a způsoby.
Stránka o Eurostatu byla doplněna o přímý odkaz na homepage této instituce, stejně tak jsme odkazy doplnili u dalších stránek s informacemi o mezinárodních statistických institucích.

6. Kontakty

K odkazu na seznam Regionálních zmocněnců ČSÚ jsme dodali popisek vysvětlující tuto funkci. Do kontaktů Informačních služeb jsme přidali kontakt na frekventovanou službu Přidělování IČO.

7. Ostatní

Do této obecné položky můžeme zařadit práce na všech ostatních částech webu ČSÚ, které tvořily spíše jednotlivé zásahy, než komplexní předělání určité části stránek.
Z dlouhého seznamu můžeme vybrat např. přepracování odpovědí v databázi nejčastějších dotazů (FAQ) na přímé odkazy (dříve jsme se pokoušeli popsat uživateli celou cestu z homepage až ke konkrétnímu místu, kde nalezne odpověď na svoji otázku, domnívali jsme se, že tímto postupem naučíme uživatele lépe poznat strukturu webu a příště se zde již samostatně orientovat). Nicméně při testování se potvrdil nezájem uživatelů o dlouhé návody a naopak vyžadované přímé zkratky k cíli.
Také jsme přejmenovali Navigační mapu na běžnější Mapu webu.


Z testování vyplynulo mnoho úkolů okamžitě proveditelných a mnoho návrhů, jejichž zpracování je dlouhodobým procesem (vzhledem k technické, finanční či časové náročnosti). Na vývoji webové stránky ČSÚ pracujeme neustále, proto výsledky testování a odezvy z uživatelských anket průběžně promítáme do úprav webových stránek.

Druhé kolo testování nám celkově přineslo přesnější a cílenější informace především díky výběru testujících dobrovolníků z užších uživatelských skupin. Tato zkušenost nás nasměrovala k myšlence, že by bylo vhodné pravidelně opakovat testování s přibližně půlroční frekvencí, přičemž bychom se pokaždé zaměřili buď na konkrétní uživatelskou skupinu, jejíž komfort na našich stránkách bychom chtěli vylepšit, nebo na zvláštní část stránek, na jejímž vývoji bychom zrovna intenzivněji pracovali.

Jako určitý vedlejší, nicméně velmi významný efekt testování, bychom chtěli zmínit pozitivní posun vnímání úřadu u zúčastněných uživatelů. Ačkoliv tuto akci pořádáme jako velice nízkonákladovou a pozvaným dobrovolníkům můžeme nabídnout pouze symbolickou odměnu ve formě propagačních dárků, setkali jsme se u nich s ochotou, aktivní spoluprací a živým zájmem o dění na ČSÚ a vývoj jeho internetových stránek.

Proto bychom chtěli ještě jednou vyjádřit dík všem, kteří se zúčastnili našich anket nebo testování a významnou měrou tak přispěli ke krokům, jimiž se ČSÚ přibližuje a otevírá veřejnosti.


  • testovani2007.doc