Statistik - profese

 

Studenti humanitních oborů nemají v dnešní době snadnou úlohu při hledání zaměstnání. Naproti tomu poptávka po statisticích a analyticích na trhu práce stále roste. Zájem mají nejen vědecké ústavy a univerzity, ale samozřejmě i obchodní, výrobní i finanční společnosti.

Informace o výhodách statistické profese na webových stránkách Světa statistiky. Informace naleznete přes hlavní navigační lištu.


Malý výběr, co kterému odvětví může statistik přinést:

Průmysl
Jaké možnosti na trhu práce má vysokoškolský absolvent, který vystudoval statistiku, dokazuje nabídka pozic ve velkých průmyslových podnicích. Statistici v nich pomáhají nejen při konstrukci výrobků, ale také se svým způsobem podílejí na tvorbě zisku, např. podrobnou analýzou vývoje výrobních cen. Snad každý podnik také používá statistické modely pro systémy kontrol kvality svých produktů.

Vzdělávání
Samozřejmě bez statistiků a matematiků na všech stupních vzdělávacího systému by nebylo možné vychovávat a povzbuzovat další generace nadšenců pro statistickou vědu. Dále pak výstupy statistiků slouží národním vzdělávacím institucím k posuzování všeobecné výkonnosti učitelů, k provádění analýz a měření úrovně znalostí žáků základních a středních škol, posuzování objemu znalostí nutných k dokončení určitého stupně vzdělání a získání určitého typu kvalifikace.

Marketing, PR
Další pracovní příležitosti nabízejí agentury, které se zabývají například analýzou potřeb zákazníků, návrhem produktů nebo služeb, zacílením reklamy, public relations, atd. Společnosti, které se specializují na korporátní a produktovou komunikaci v různých odvětvích a také ve veřejném sektoru, o absolventy – statistiky velmi stojí. Jak velký bude vzorek osob, kterých se bude v rámci průzkumu oblíbenosti značky konkrétní firmy ptát, která média pro propagaci použít, aby se informace o produktu dostaly k té správné cílové skupině, to jsou přesně úkoly pro statistiky a analytiky.

Epidemiologie
Statistika je využívána i v praktických epide­miologických oborech jako jsou: nutriční, genetické a sociální epidemiologie, epidemiologie životního prostředí nebo farmakoepidemiologie. V oblasti hygieny se statistici zabývají analýzou dat souvisejících s prevencí nemocí a prodlužováním lidského života. Zdravotní zařízení a neziskové organizace pak na základě jejich šetření provádějí preventivní opatření, organizují školení a vzdělávání zdravotníků a sociálních pracovníků. Statistika tak napomáhá při včasné diagnostice nemocí, rozvoji preventivního lékařství a zachování přiměřené životní úrovně.

Farmakologie, genetika
Ve farmakologii statistické výpočty pomáhají při výzkumu a vývoji nových léků zajištěním validity a správnosti objevů ve všech etapách procesu výzkumu. Statistika se využívá ve výzkumu lidské genetiky, při vytváření automatizovaných metod značení potenciálních ukazatelů genetických odchylek, jako jsou vrozené vady nebo důvody předčasného stárnutí. Statistika hraje významnou roli ve výzkumu genetiky zvířat a rostlin pro šlechtění žádoucích vlastností u mláďat a reprodukčního materiálu. Složité statistické modely pomáhají při odlišování vlivů životního prostředí a genetiky.

Zemědělství, životní prostředí
Ve spolupráci se zemědělskými odborníky zkoumají statistici řadu složitých otázek. Například jaký vliv mají chemické pesticidy na zemědělskou produkci. Jejich výstupy ovlivňují hydrogeology, veterináře, genetiky a zemědělské inženýry.
Společně se zemědělskými experty se statistici podílejí na studiích, které sahají od malých laboratorních pokusů až po velké projekty prováděné na pozemcích o mnoha stovkách až tisících čtverečních kilometrů. Statistici tak hrají ústřední úlohu v řešení otázek životního prostředí.