Statistické šetření o dalším odborném vzdělávání zaměstnanců

 


10. dubna 2006

Statistické šetření o dalším odborném vzdělávání zaměstnanců


Český statistický úřad bude v letošním roce realizovat jednorázové šetření o odborném vzdělávání zaměstnanců formou dotazníku pod označením VZ 2005.
(v rámci statistického úřadu EU – Eurostatu šetření CVTS 3 - Continuing Vocational Training Survey 3)

Cílem šetření, které je zařazeno do Programu statistických zjišťování, je zjistit informace o rozsahu, obsahu, formách, organizaci, financování a dalších stránkách dalšího odborného vzdělávání zaměstnanců v České republice. Získají se jím ucelené informace o dalším odborném vzdělávání zaměstnanců, které bude možné také porovnávat jak s výsledky předchozího podobného šetření, tak s výsledky zjištěnými v dalších zemích EU. Šetření je součástí rozsáhlého projektu, jehož realizaci koordinuje Eurostat.

Šetření tohoto typu se opakují vždy přibližně v pětiletých intervalech a v zemích EU se již konala v letech 1994 a 2000. Prvního šetření (CVTS 1) se Česká republika ještě nezúčastnila, účastnila se ho poprvé v roce 2000 (CVTS 2) jako kandidátská země. Realizace šetření CVTS 2 byla podpořena z evropského programu na podporu odborného vzdělávání Leonardo da Vinci. Tehdy byly pomocí tohoto šetření, které se v ČR uskutečnilo pod označením VZ 1-99, zjištěny první soustavné informace o dalším odborném vzdělávání zaměstnanců v ekonomických subjektech všech odvětví kromě zemědělství, lesnictví, rybolovu, státní správy, školství, zdravotnictví a neziskových institucí. Výsledky byly zveřejněny v roce 2001 v publikaci ČSÚ Další odborné vzdělávání zaměstnanců v roce 1999. Odborná veřejnost – zejména personalisté a pracovníci zabývající se dalším vzděláváním a rozvojem lidských zdrojů – je velmi pozitivně ocenila.

Informace o dalším odborném vzdělávání zaměstnanců VZ 2005 budou zjišťovány za referenční rok 2005 na výběrovém vzorku 10 000 ekonomických subjektů s 10 a více zaměstnanci (v porovnání s VZ 1-99 je výběrový soubor rozšířen o neziskové instituce a podnikatele - OSVČ nezapsané do obchodního rejstříku), jehož struktura podle odvětví a velikosti ekonomických subjektů bude odpovídat základnímu souboru českých ekonomických subjektů. Po dopočtech na celou ČR získá ČSÚ aktuální výsledky dokumentující současný stav dalšího odborného vzdělávání zaměstnanců v ekonomických subjektech podle odvětví zahrnutých do šetření a velikostní struktury.

Při šetření se použije dotazník se 43 otázkami členěnými do těchto oddílů:
A – Strukturální údaje o ekonomickém subjektu
B – Aktivity ekonomického subjektu v oblasti dalšího odborného vzdělávání
C – Kurzy dalšího odborného vzdělávání v roce 2005
D – Vzdělávací politika ekonomického subjektu
E – Důvody neposkytnutí kurzů dalšího odborného vzdělávání nebo ostatních forem v průběhu r. 2005
F – Počáteční odborné vzdělávání.

Příprava šetření bude na ČSÚ ukončena v dubnu, vlastní realizace šetření bude probíhat do prosince roku 2006. Souhrnné zprávy s výsledky šetření budou po konzultaci s Eurostatem (uvolnění dat za všechny členské země) uživatelům k dispozici v průběhu roku 2007.

Při šetření bude důsledně dodržována ochrana získaných údajů, a to v souladu se zákonem o státní statistické službě a zákonem o ochraně osobních údajů. Všichni pracovníci zúčastnění na sběru a zpracování údajů jsou vázáni mlčenlivostí o všech zjištěných skutečnostech.


Kontakt :
Ing. Josef Kotýnek, ČSÚ
e-mail: josef.kotynek@czso.cz

  • 0604VZ2005.doc