Seznamy politických subjektů, kandidujících ve volbách do Senátu PČR a do zastupitelstev obcí v r. 2010, na webu ČSÚ

 


2. září 2010

Seznamy politických subjektů, kandidujících ve volbách
do Senátu PČR a do zastupitelstev obcí v r. 2010,
na webu ČSÚ


Dne 1. září 2010 Český statistický úřad (ČSÚ) zpřístupnil na výsledkovém volebním webu www.volby.cz seznamy zaregistrovaných politických subjektů a seznamy kandidátů, vstupujících do řádných voleb do Senátu Parlamentu ČR a do zastupitelstev obcí, městysů, měst, městských částí a městských obvodů, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října tohoto roku. Seznamy vycházejí z číselníků, které ČSÚ zakládá pro účel zpracování a prezentování výsledků voleb podle podkladů, získaných od příslušných obecních (tzv. registračních) úřadů.

Jedná se o pracovní verze seznamů, které jsou ve srovnání s minulými volbami tohoto druhu zveřejněny výrazně dříve a to v období, kdy teprve probíhá kontrola údajů pro vytvoření předloh pro tisk hlasovacích lístků. Vzhledem k tomu se prezentované údaje o kandidátech a stranách mohou případně ještě změnit tak, aby byly v souladu s hlasovacím lístkem. Zejména to platí o seznamech pro volby do zastupitelstev obcí, kde v některých případech ještě registrační úřady neprovedly vylosování pořadového čísla strany na hlasovacím lístku.

Ve volbách v 27 senátních obvodech o tento počet mandátů usiluje celkem 227 přihlášených kandidátů, nejvíce 12 v obvodu č. 40 Kutná Hora, nejméně 6 v obvodu č. 28 Mělník. Kandidáty přihlásilo celkem 35 různých politických subjektů (31 politických stran a hnutí a 4 koalice) a 4 kandidáti jsou samostatní – nezávislí. Ve všech obvodech přihlásily své kandidáty politické strany ČSSD, KSČM a ODS.

Ve volbách do zastupitelstev obcí se o téměř 62 250 mandátů uchází více než 226 250 kandidátů, uvedených na téměř 28 750 kandidátních listinách. Podle aktuálního stavu se žádnou kandidátní listinu nepodařilo podat v 17 obcích a v jedné obci počet kandidátů nedosahuje minimálního počtu 5 – tam se volby ve stanoveném termínu konat nebudou.


Tiskový referát
Kanceláře předsedkyně ČSÚ
Ladislav Pištora

  • TZVolbyKandidátky1009.doc