Setkání evropských statistiků v Praze

 

24. 9. 2012

V Praze dnes začala dvoudenní 98. mezinárodní Konference předsedů národních statistických úřadů (DGINS – Directeurs Généraux des Instituts Nationaux de Statistique). Podobné setkání se v české metropoli uskutečňuje vůbec poprvé.

„Po téměř šedesáti letech existence se stala konference DGINS hodnotným prostorem pro diskusi nad tématy programu a metodami evropské statistiky. Věřím, že následující dny nás dále přiblíží k lepšímu porozumění aktuálních témat, před kterými nejen evropská oficiální statistika stojí,“ řekla v úvodu konference předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

V kongresovém centru České národní banky se na DGINS a doprovodných akcích (High Level Group, Partnership Group, European Statistical System Committee) schází nejvyšší představitelé národních statistických úřadů členských i kandidátských zemí Evropské unie, zemí západního Balkánu, dále představitelé Evropského sdružení volného obchodu a statistických divizí mezinárodních organizací, jako například Evropské hospodářské komory OSN či OECD.

Pražské zasedání DGINS bude projednávat zejména následující hlavní témata: statistické rámce pro měření udržitelného rozvoje, propojení statistik a geografických informačních systémů a přístup k mikrodatům.

„Jedno z témat letošní konference je věnováno otázkám udržitelného rozvoje. Toto je mi blízké, neboť statistika životního prostředí mne provázela po část mé profesionální kariéry, kdy jsem měla v 90. letech tu možnost stát u jejího zrodu v ČR,“ dodává Iva Ritschelová.

Na konferenci mimo jiné vystoupí generální ředitel Eurostatu Walter Radermacher, jeho zástupkyně Marie Bohatá či bývalý předseda ČSÚ Edvard Outrata a odborník na zelenou ekonomiku Bedřich Moldan.

Webové stránky konference: https://www.czso.cz/staticke/dgins2012/dgins.nsf/i/home

Po konferenci bude 26. 9. následovat pravidelné setkání Výboru pro evropský statistický systém (ESSC – European Statistical System Committee).

Obě akce jsou neveřejné.

Kontakt:
Jan Cieslar, tiskový mluvčí ČSÚ

Tel.: 274 052 017
GSM: 724 800 157
E-mail: jan.cieslar@czso.cz
 

 

  • 120924 TZ DGINS.doc