Sčítání dneškem končí, máte poslední možnost se sečíst

 

11. května 2021

Obyvatelé České republiky, kteří se ještě nestačili sečíst, mají dnes poslední šanci. Sčítání 2021 končí o půlnoci, takže zbývá jen několik hodin na to vyplnit a odeslat sčítací formulář poštou nebo se jednoduše sečíst online na webu scitani.cz. Do této chvíle bylo odevzdáno více než 4,1 milionu elektronických formulářů a zhruba 590 tisíc formulářů v listinné podobě. Část roznesených papírových formulářů stále zůstává v domácnostech.

„Lidem na vyplnění a odevzdání sčítacích formulářů už opravdu moc času nezbývá. Vyzýváme všechny, kteří se dosud do sčítání nezapojili, aby neváhali a svoji zákonnou povinnost splnili do dnešní půlnoci. Nenechávejte to ale prosím na poslední minuty. A prosíme také všechny, kteří ještě mají doma vyplněné papírové formuláře, aby je v odpovědní obálce hodili do nejbližší poštovní schránky. Zároveň děkujeme všem, kteří už se sečetli,“ říká Jolana Voldánová, mluvčí Sčítání 2021.

Přibližně devět z deseti přijatých formulářů bylo dosud vyplněno online. Tento poměr považuje Český statistický úřad už teď za velký úspěch, který lze vnímat jako pozitivní posun v digitalizaci České republiky, protože dokazuje schopnost většiny obyvatel využívat informační technologie. ČSÚ děkuje všem sečteným za důvěru a za jejich odpovědný a proaktivní přístup. Děkujeme také představitelům obecních samospráv, kteří nám velmi pomohli při propagaci sčítání, a apelujeme na ně, aby svým obyvatelům dnes ještě naposledy sčítání připomněli.

Nejsnáze se lze sečíst online. Výhodou online sčítání je, že nemusíte nikam chodit, je to bezpečné, šetříte svůj čas a můžete se sečíst odkudkoli. Elektronický formulář je návodný a uživatelsky přívětivý. Webový formulář, který naleznete na www.scitani.cz, je optimalizován i pro mobilní zařízení. Můžete tedy využít i mobilní aplikaci Sčítání21, která je dostupná v Google Play i App Store.

Pokud se někdo nesečte online, musí vyplnit listinný formulář, který domácnostem v předešlých dnech roznášeli sčítací komisaři. Ještě dnes si lze ale formuláře vyzvednout na kontaktních místech sčítání zřízených na více než 800 pobočkách České pošty a také na krajských správách Českého statistického úřadu. Adresy kontaktních míst jsou zveřejněny na webu České pošty. Vyplněný listinný sčítací formulář lze odeslat zdarma poštou v odpovědní obálce, kterou jste obdrželi spolu s papírovým formulářem, nebo odevzdat na kterémkoliv kontaktním místě sčítání. Podrobnosti jsou stále k dispozici na webu scitani.cz.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357

jolana.voldanova@scitani.cz

 

  • csu_tz210511_scitani_2021_scitani_dneskem_konci__mate_posledni_moznost_se_secist.docx
  • Vyjádření Jolany Voldánové, mluvčí Sčítání 2021
    (soubor mp3)