Tiskové sdělení: Rychlé informace - stavebnictví, průmysl a maloobchod

 

6. srpna 2018

Červnová data o stavebnictví, průmyslu a maloobchodu přinášejí dnešní Rychlé informace Českého statistického úřadu. Červen 2018 měl proti loňskému červnu o jeden pracovní den méně.


Stavební produkce vzrostla v červnu meziročně o 8,9 %, bez očištění o 7,5 %. „Hodnota nově uzavřených stavebních zakázek byla nejvyšší za posledních deset let, a to jak v pozemním stavitelství, kde zakázky rostou již třetím rokem, tak v inženýrském stavitelství, které růst zakázek nastartovalo koncem minulého roku,“ uvádí Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Podrobnosti v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-cerven-2018.

Červnové výsledky průmyslu vykázaly proti loňskému červnu růst o 6,9 %, bez očištění o 3,4 %. „Průmysl vzrostl i v červnu. Nejvíce k růstu přispěla energetika a strojírenství. Meziročně se zvýšila i hodnota nových zakázek. Ze zahraničí o 5,7 %, tuzemské zakázky vzrostly o 3,7 %,“ hodnotí aktuální výsledky Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu ČSÚ. Více zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-cerven-2018.

Maloobchod v červnu ve srovnání s červnem 2017 vzrostl o 3,2 %, bez očištění o 2,0 %.
„Maloobchodní tržby se v červnu meziročně zvýšily o dvě procenta. V porovnání s vývojem v předchozích měsících se růst zpomalil. To bylo způsobeno jednak nižším počtem pracovních dní, a také poklesem tržeb za potraviny. Růst prodejů spotřebního zboží nadále pokračoval, tradičně nejrychleji rostly internetové obchody,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ. Další data jsou k dispozici v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/maloobchod-cerven-2018.

Zvukové záznamy vyjádření naleznete v příloze.

 

Kontakt
Tomáš Chrámecký
odbor vnější komunikace ČSÚ
T
274 052 765 | M 737 280 892
E
press@czso.cz   | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_ts180806_rychle_informace_stavebnictvi__prumysl_a_maloobchod.docx
  • Vyjádření Petry Cuřínové, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Radka Matějky, ředitele odboru statistiky průmyslu ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Marie Bouškové, ředitelky odboru statistiky služeb ČSÚ
    (soubor mp3)