Průmysl - Metodika (Bazický rok 2010)

 

Metodické změny od roku 2013

Spolu s publikováním výsledků za leden 2013 dochází ke změně bazického období krátkodobých statistik, což představuje standardní krok prováděný v pětileté periodě a koordinovaný v rámci Evropského statistického systému. V případě statistiky průmyslu se tato změna týká ukazatelů index průmyslové produkce, tržby z průmyslové činnosti a nové průmyslové zakázky.

Změna má následující důsledky:
- Základní období u bazických indexů se mění z průměru roku 2005 na průměr roku 2010.
- Došlo k použití nových váhových schémat odvozených z výsledků strukturální podnikové statistiky za rok 2010.
- V souladu s manuálem Eurostatu ke krátkodobým statistikám byly nové váhy využity ke zpětnému přepočtu dat do roku 2009. To má za následek revizi dat za roky 2009-2012.
- Data za roky 2000-2008 byla s aktualizovanými výsledky propojena za pomoci přepočítacích můstků metodou annual overlap. Vlastností této metody je, že meziroční indexy 2009/2008 za celoroční kumulace zůstávají po propojení stejné jako u původních dat a nemění se průběh řad za roky 2000-2008, tzn. po propojení se nemění meziroční indexy. Důsledkem změny však je, že historické řady před rokem 2009 ztrácí aditivitu, tzn. nejsou agregovatelné pomocí aktuálního váhového schématu.

Spolu s přepočtem byla provedena standardní revize dat za rok 2012. Zároveň byla provedena mimořádná korekce dat za rok 2002 v NACE 27 a navazujících agregacích. Počínaje lednem 2013 je také pro sezónní očištění využívána nová verze programu DEMETRA+.

Historické časové řady, které byly do konce roku 2012 publikovány na bázi roku 2005, jsou nadále k dispozici na internetových stránkách ČSÚ v archivu časových řad statistiky průmyslu.


Metodika krátkodobé statistiky průmyslu

I. Základní vymezení odvětví zařazovaných do průmyslu podle CZ-NACE

Za průmyslové jsou podle CZ-NACE považovány činnosti klasifikované v sekcích B (Těžba a dobývání), C (Zpracovatelský průmysl), D (Výroba a rozvod elektřiny, plynu tepla a klimatizovaného vzduchu) a E (Zásobování vodou; Činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi). Rozsah poskytovaných dat se odvíjí od aktuálních předpisů Eurostatu ke krátkodobým statistikám, které některá odvětví z pokrytí konjunkturální statistikou výslovně vylučují (mj. sekci E, jejíž obsah z větší části nebyl podle dřívější klasifikace OKEČ součástí průmyslu). S ohledem na tyto požadavky pokrývá konjunkturální statistika průmyslu pouze sekce B, C a D, pokud není pro konkrétní ukazatele stanoveno jinak.

II. Zdroj dat

Výpočet měsíčních ukazatelů konjunkturální statistiky se opírá o výsledky zpracování měsíčního výkazu Prům 1-12. Čtvrtletní ukazatele o práci (počty zaměstnanců/zaměstnaných, průměrné mzdy) jsou vytvářeny na základě měsíčního výkazu Prům 1-12, čtvrtletního výkazu P 3-04 a s využitím administrativních zdrojů dat. Vzory statistických výkazů jsou k dispozici na http://apl.czso.cz/pll/vykazy/pdf1.

III. Tvorba základního, resp. výběrového souboru

Vykazující podnikatelské subjekty jsou vybírány z Registru ekonomických subjektů, a to na základě jejich hlavní (převažující) ekonomické činnosti. Výběrový soubor je složen z výběrové a plošné části. Obecně je obsah a účel statistických zjišťování, okruh zpravodajských jednotek, způsob statistického zjišťování, periodicita a lhůty k poskytnutí údajů upraven ve vyhlášce o programu statistických zjišťování na příslušný kalendářní rok.

IV. Přehled základních publikovaných ukazatelů

Index průmyslové produkce (IPP) měří vlastní výstup průmyslových odvětví i průmyslu celkem očištěný od cenových vlivů. Jedná se o základní ukazatel konjunkturální statistiky průmyslu. Při jeho výpočtu se z větší části vychází z tržeb za vlastní výrobky a služby přeceněných do stálých cen, v případě vybraných odvětví charakterizují vývoj odvětví fyzické objemy produkce výrobkových reprezentantů. Index je primárně počítán jako měsíční bazický index, v současné době k průměrnému měsíci roku 2010, a to na úrovni dvouciferného oddílu CZ-NACE. Při agregaci na vyšší úroveň se využívají váhy odvozené ze struktury přidané hodnoty v bazickém roce (agregace na úroveň sekcí, hlavních průmyslových seskupení a na průmysl celkem). Od bazických indexů jsou dále odvozeny indexy meziroční a případné kumulace v čase (čtvrtletní, pololetní, roční kumulace).
V souladu s předpisy Eurostatu index průmyslové produkce pokrývá sekce CZ-NACE B, C, D (kromě skupiny 35.3).

Tržby z průmyslové činnosti reprezentují pouze tržby za výrobky a služby z CZ-CPA 05-39, jedná se tedy o tržby očištěné od vedlejších neprůmyslových činností podniku. Zjišťují se v běžných cenách sledovaného roku.

Průmyslovými zakázkami se rozumí hodnota objednaných průmyslových výrobků a prací (v dohodnutých cenách bez spotřební daně a DPH), kterou má výrobce smluvně potvrzenou odběrateli, bez ohledu na začátek prací a dobu jejich realizace. Patří sem i hodnota produkce pro předem známého odběratele, i když s ním není uzavřena písemná smlouva. Statistika zakázek je součástí podnikové konjunkturální statistiky. To znamená, že veškeré objemy zakázek průmyslových výrobků a služeb jsou zjišťovány za podnik celkem, který je zatříděn podle své převažující činnosti do příslušného odvětví (dle CZ-NACE). Zakázky tedy nejsou zjišťovány a publikovány podle jednotlivých průmyslových výrobků a služeb. Z objemu zakázek jsou vyloučeny hodnoty zakázek nakoupeného zboží určeného k dalšímu prodeji bez dalšího opracování. Zjišťování zakázek probíhá pouze ve vybraných oddílech CZ-NACE (13, 14, 17, 20, 21, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30), které vyrábějí převážně na zakázku, s dlouhodobějším výrobním cyklem a s většími zásobami zakázek. Primárně je sledován ukazatel nově přijatých zakázek v daném referenčním období.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců zahrnuje všechny stálé i dočasné zaměstnance, kteří jsou v pracovním poměru k vykazující jednotce, a to bez ohledu na to, jakou činnost vykonávají. V průmyslových odvětvích nejsou do evidenčního počtu zaměstnanců zahrnuti zaměstnanci pracovních agentur, kteří jsou jinak sledováni v rámci CZ-NACE 782.

Průměrný počet zaměstnaných osob kromě zaměstnanců v evidenčním počtu zahrnuje i osoby pracující na dohody o pracích mimo pracovní poměr a ostatní zaměstnané, kteří se podílejí na práci ve firmě a nejsou s ní v pracovním poměru, zejména pracující majitele podniku. Na rozdíl od evidenčního počtu zaměstnanců je tento ukazatel metodicky shodný s ukazatelem počtu zaměstnaných osob, jak jej předepisují předpisy EU pro oblast krátkodobé statistiky.

Průměrná měsíční mzda vyjadřuje všechny pracovní příjmy (základní mzdy, osobní příplatky a ohodnocení, prémie a odměny, podíly na hospodářských výsledcích a náhrady mzdy), které byly zúčtovány zaměstnancům evidenčního počtu podle příslušných platových a mzdových předpisů (jde o hrubou mzdu bez ostatních osobních nákladů).

V. Zpětné opravy, revize

Revize a zpětné opravy dat se řídí kalendářem revizí, který vychází z revizní politiky ČSÚ. V případě krátkodobých měsíčních statistik se revize standardně provádějí se zpracováním prvního měsíce, který následuje po ukončeném kalendářním čtvrtletí. V případě zpracování únorových dat vždy dochází k revizi ledna. S revizí prvního čtvrtletí daného roku pak dochází k revizi roku předchozího. V případě závažných oprav vstupních dat, které mají významný vliv na publikované výsledky, se připouštějí i mimořádné revize mimo zveřejněný kalendář revizí.

VI. Mezinárodní srovnatelnost

Pro oblast krátkodobých statistik je v rámci Evropské unie platné Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1158/2005 ze dne 6. července 2005, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1165/98 o konjunkturálních statistikách. Používanou klasifikaci činností, včetně dopadů do krátkodobých statistik, dále upravuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 ze dne 20. prosince 2006, kterým se zavádí statistická klasifikace ekonomických činností NACE Revize 2 a kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 3037/90 a některá nařízení ES o specifických statistických oblastech. Všechny publikované konjunkturální ukazatele jsou vytvářeny v souladu s těmito právními předpisy.

VII. Sezónní očišťování

Sezónní očišťování se provádí v případě indexu průmyslové produkce, a to metodou TRAMO / SEATS implementovanou v programu DEMETRA. Tato metoda patří k preferovaným metodám Eurostatu pro účely sezónního očišťování časových řad ekonomických ukazatelů. Aplikována je tzv. přímá metoda, kdy dochází k samostatnému očištění všech jednotlivých agregačních úrovní.

VIII. Metodická srovnatelnost s jinými šetřeními

Výsledky měsíčních šetření se mohou lišit od výsledků publikovaných ze čtvrtletních, respektive ročních šetření.
Údaje podnikových statistik zahrnují pouze data za podnikatelské subjekty, čímž v případě průmyslu vznikají např. mírné odlišnosti vůči statistice práce (zaměstnanost, mzdy).

IX. Typy zveřejňovaných údajů

Výsledky z měsíčního šetření jsou zveřejňovány:

1) v Rychlých informacích Průmysl - v měsíční periodicitě
2) v časových řadách na internetových stránkách ČSÚ - Časové řady
3) zasílány do Eurostatu – Short-term business statistics
4) v dokumentech na internetu

X. Doplňující metodické informace a externí odkazy

Podrobná metodika ukazatele IPP

Eurostat: Metadata k sériím podle Nařízení Rady č. 1165/98 (anglicky):
Index průmyslové produkce (série A110)
Tržby v průmyslu (série A120, A121, A122)
Zaměstnanost v průmyslu (série A210, A220, A230)

Eurostat: Legislativa EU ke krátkodobým statistikám (anglicky)

Eurostat: Metodika a manuály ke krátkodobým statistikám (anglicky)


Kontaktní osoba: Mgr. Veronika Doležalová, tel.: 274054286, e-mail: veronika.dolezalova@czso.cz