Prezident republiky navštívil ČSÚ

 


31. 05. 2004

Prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií dnes navštívil Český statistický úřad. Návštěva se uskutečnila v rámci pracovního programu prezidenta v desátém pražském obvodu, v němž mají od ledna letošního roku nové sídlo i statistici.

V doprovodu předsedy ČSÚ Jana Fischera si prezident prohlédl nedávno otevřenou statistickou knihovnu. Z jejího původního historického fondu se po povodních v roce 2002 bohužel nepodařilo zachránit mnoho cenných tisků, přesto je i dnes vyhledávaným zdrojem statistických informací z domova i ze zahraničí.

Ve volebním zpracovatelském sále ČSÚ se Václav Klaus pak seznámil se stavem příprav na zpracování výsledků voleb do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční v České republice vůbec poprvé, a to 11. a 12.června. Veřejnost bude moci tradičně sledovat celý zpracovatelský proces „on-line“ na internetové adrese www.volby.cz . Průběžné výsledky tu budou k dispozici v neděli 13.června od 22. hodiny.

„Český statistický úřad považuji za standardně fungující instituci,“ řekl prezident Klaus v diskusi se statistiky. Ocenil schopnost úřadu analyzovat publikovaná data vlastními kvalifikovanými odborníky. Václav Klaus se současně přimluvil za přátelštější přístup k respondentům, zejména z řad drobných podnikatelů. „Vím, že nalézt optimální rovnováhu je věčný úkol,“ dodal v této souvislosti prezident.

Jan Fischer hlavu státu podrobně informoval o hlavních úkolech Českého statistického úřadu i o směřování evropské statistiky. Připomněl, že letos v září ČSÚ pořádá společně s Českou národní bankou a Vysokou školou ekonomickou mezinárodní konferenci pod názvem Statistika: Investice do budoucnosti. Záštitu nad touto prestižní akcí převzal právě Václav Klaus a předseda ČSÚ jej dnes pozval i k osobní účasti.


Roman Prorok
tiskový mluvčí
předsedy ČSÚ