Pražské zasedání světových expertů na životní prostředí přineslo významné výsledky

 

5. května 2017

Dnes v Českém statistickém úřadu končí mezinárodní zasedání expertní skupiny OSN pro statistiku životního prostředí. Zúčastnilo se ho 36 expertů z 13 mezinárodních organizací a 17 zemí světa. V průběhu třídenního summitu projednali řadu aktuálních témat.


„Expertní skupině se podařilo dopracovat metodiku k nové verzi rámce, který bude pro příští roky určovat formát národních statistik o životním prostředí. Dosáhli jsme významného pokroku. Úspěšně jsme dokončili projednání kapitol týkajících se nerostných surovin nebo vodních zdrojů. Nyní se můžeme zaměřit na další směry rozvoje,“ komentuje výsledky jednání předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová, která skupinu již několik let vede.

S výstupy je spokojen také Marcus Newbury ze Statistické divize OSN v New Yorku: „Všichni účastníci vysoce pozitivně hodnotili zasedání jak po stránce obsahové, tak i jeho velmi dobrou organizaci v ČSÚ. Zároveň ale i skutečnost, že poprvé v historii dané expertní skupiny se jednání konalo mimo sídlo OSN v New Yorku. Hlavní město Praha účastníky doslova okouzlilo.“

Podobně se vyjádřila i Nancy Chin, představitelka téže organizace OSN: „Jednání skončilo velkým úspěchem. Výsledky plodného dialogu umožní, aby Statistická divize dále vedla a koordinovala pracovní aktivity v oblasti statistiky životního prostředí. Všichni jsou velmi vděční Českému statistickému úřadu za jeho roli při pořádání tohoto mítinku.“

Návrh manuálu k Rámci pro rozvoj statistiky životního prostředí, který byl hlavním tématem jednání, bude na programu 49. zasedání Statistické komise OSN v roce 2018. Poté bude rámec postupně implementován na národní i regionální úrovni.

 

Včerejší večerní část jednání byla zakončena společenským setkáním.

 

Kontakty
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
T 274 052 017 | M 778 727 232
E petra.bacova@czso.cz   | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_tz170505_prazske_zasedani_svetovych_expertu_na_zivotni_prostredi_prineslo_vyznamne_vysledky.doc