Osevní plochy a první odhady sklizně 2012

 

26. 7. 2012

Zemědělci v ČR osívají stále méně ploch – proti loňsku došlo k úbytku o 7 tisíc hektarů. Zmenšuje se také množství plodin, které rolníci pěstují. Více než polovina polí je oseta obilím, především pšenicí a ječmenem. Další významnou plodinou je řepka, která zabírá každých 16 m2 z jednoho osetého aru.

Výsledky letošního soupisu ploch osevů potvrzují dlouhodobý trend snižování celkové výměry osevních ploch v naší republice i snižování druhové diverzity plodin. „Hektarové výnosy podle odhadů k 20. červnu nedosáhnou nadprůměrných hodnot loňského roku a dokládají, že při standardních vstupech je proměnlivost výnosů ovlivněna především počasím,“ říká expertka Českého statistického úřadu Renata Vodičková.

Produkce polních plodin se letos očekává v důsledku předpokládaných nižších hektarových výnosů pod úrovní loňských hodnot, výjimkou jsou plodiny s významným nárůstem osevní plochy. Přes 58 % osevní plochy českých polí zabírají obiloviny, druhou nejčastější plodinou je řepka. Ta se pro pěstitele stala rentabilní plodinou s bezproblémovým odbytem pro rozvíjející se nepotravinářské využití. Naopak klesá zájem producentů o výsadbu máku. Letošní osevní plocha máku 18 tisíc hektarů nedosahuje hodnot předcházejícího desetiletí, kdy bylo průměrně ročně oseto 46 tisíc hektarů (v roce 2008 dokonce 70 tisíc, což je historické maximum). Jde o reakci na nízké výkupní ceny máku oproti minulému desetiletí, kdy byl mák pro pěstitele ziskovou vývozní komoditou. „Pěstování máku pro potravinářské využití má v naší republice dlouhou tradici a nepředpokládá se, že by letošní nižší osev byl signálem ústupu ČR z pozice jednoho z největších producentů a vývozců makového semene na světě,“ dodává Vodičková.

Historie
Druhové zastoupení základních obilovin prošlo v minulém století významnými změnami, do poloviny šedesátých let bylo mnohem vyváženější. Například v poválečném roce 1946 bylo na největší ploše pěstováno žito (33,4 % ploch obilovin), následovala pšenice celkem (26,8 %), oves (25,1 %) a ječmen celkem (13,8 %). Útlum pěstování žita za současného rozšiřování ploch pšenice je důsledkem změny stravovacích návyků (snížení spotřeby chleba, náhrada chlebové žitné mouky pšeničnou, orientace spotřebitelů na bílé pečivo), ale také projevem ekonomického chování zemědělců (pěstování pšenice patří v současné době k nejméně problémovým výrobám a pšenice je významnou exportní plodinou). Ke snížení pěstebních ploch ovsa došlo s řádovým poklesem stavu koní.

Informace o očekávané sklizni polních plodin zveřejňuje Český statistický úřad každoročně v první polovině července. Podkladem pro výpočet jsou osevní plochy plodin získané z výsledků statistického šetření „Soupis ploch osevů k 31. květnu“ a průměrné hektarové výnosy zjištěné šetřením „Odhady sklizně zemědělských plodin k 20. červnu“. Tzv. „Odhady sklizně“ zveřejňuje ČSÚ během sezóny ještě další čtyři (srpen – listopad), výčet plodin se částečně obměňuje v závislosti na období sklizně.


Mnoho dalších a detailnějších informací naleznete v dnes zveřejněné analýze:
http://www.czso.cz/csu/czso/cri/vyvoj-osevnich-ploch-a-prvni-odhad-sklizne-2012-16z8ngrkon

Rychlá informace o odhadech sklizní k 20. červnu 2012:
http://www.czso.cz/csu/czso/cri/odhady-sklizni-cerven-2012-evpn4cqj28


Kontakt:

Ing. Jiří Němeček
Odbor vnější komunikace ČSÚ
Tel.: 274 054 220
GSM: 734 352 240
E-mail: j.nemecek@czso.cz
Ing. Renata Vodičková
Oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ
Tel: 274 054 292
GSM: 720 484 807
E-mail: renata.vodickova@czso.cz


  • ČSÚ TZ 120726 odhady sklizně.doc