Nemusíte čekat na komisaře, sečíst se můžete i bez něj

 

19. dubna 2021

Už třetí den jsou v terénu sčítací komisaři. Domácnostem, které se nesečetly online, roznášejí listinné formuláře. Doručují je v předem oznámeném termínu, za dodržení aktuálních epidemických opatření. Sečíst se ale snadno můžete i bez komisaře – třeba online nebo prostřednictvím listinného formuláře, který získáte na kontaktním místě sčítání.


Našli jste na nástěnce nebo vchodových dveřích oznámení s konkrétním termínem, kdy přijde sčítací komisař? Nebo vám přišel do schránky informační leták? Pokud jste se už sečetli online nebo to alespoň máte v plánu do 11. května, na komisaře čekat nemusíte.

„Sčítací komisař nabízí papírový formulář jen těm, kteří se nemohou nebo nechtějí sečíst prostřednictvím internetu. Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci nemohli sčítací komisaři dopředu zmapovat situaci přímo v domech a je tedy možné, že mohou listinný formulář nabídnout i domácnosti, která se již sečetla online. V takových případech prosíme o pochopení. Stačí, když komisaři sdělíte, že jste se už sečetli elektronicky nebo že to uděláte do 11. května,“ vysvětluje Robert Šanda z ČSÚ, věcný gestor Sčítání 2021.

Pokud nemáte přístup k internetu a preferujete listinný formulář, můžete si tiskopis s odpovědní obálkou vyzvednout na kterémkoliv kontaktním místě sčítání. Kontaktní místa najdete  na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Jejich adresy a otevírací doby lze zjistit třemi způsoby:

  • na webu scitani.cz/kontaktnimisto,
  • na telefonním čísle 253 253 683 (běžná pevná linka),
  • na obecních úřadech (zpravidla na úředních deskách).

Pro vydání formuláře je třeba sdělit adresu, kde bydlíte, eventuálně i číslo bytu.

Na převzetí listinného formuláře se také můžete domluvit například se sousedem. „Není nutné, abyste si listinný sčítací formulář převzali osobně. Klidně ho pro vás může vyzvednout někdo jiný, s nímž se domluvíte. Formulář může převzít jak od sčítacího komisaře v rámci jeho první nebo druhé pochůzky, tak na kterémkoliv kontaktním místě sčítání,“ říká Jolana Voldánová, tisková mluvčí projektu.

Podobně můžete postupovat i při odevzdání vyplněného listinného formuláře. V odpovědní obálce ho za vás může poštou odeslat kdokoliv jiný, s kým se domluvíte a k němuž máte důvěru. Stejně tak ho za vás může odevzdat na kterémkoliv kontaktním místě sčítání.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

 

  • csu_tz210419_nemusite_cekat_na_komisare__secist_se_muzete_i_bez_nej.docx
  • Vyjádření Roberta Šandy, věcného gestora Sčítání 2021
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Jolany Voldánové, tiskové mluvčí projektu Sčítání 2021
    (soubor mp3)