Nejčastější jména dětí narozených v roce 2010

 

Rodiče dětem vymysleli v roce 2010 celkem 1 467 různých dívčích a 1 381 chlapeckých jmen.

Nejčastější jména děvčat narozených v roce 2010

Tereza zvítězila i v celoroční statistice dětských jmen za rok 2010. Před druhou Eliškou však měla poměrně malý náskok, odstup od třetí Adély a čtvrté Anny byl již větší.

V mezigeneračním porovnání se jmény matek vidíme, že pouze Lucie a Veronika jsou jména, která se umístila v první desítce jak mezi narozenými děvčaty, tak mezi matkami, tzn. stále se těší velké oblibě. Natálie je zase jméno, které bylo u generace dnešních maminek nezvyklé, zatímco u holčiček je velmi časté.Předávání jména z rodiče na dítě je u dívek mnohem méně časté než u chlapců. Z první padesátky dostaly po matce jméno hlavně Jany (28,8 %), Petry (19,9 %) a Lenky (18,6 %).
Nejčastěji začínala holčičí jména na písmeno A (179 jmen), dále na M (141 jmen) a E (114 jmen).V početné skupině cizokrajných dívčích jmen se objevila např. Aashinya, Biqi, Élaine, Fathíja, Gaoxiang, Imana, Lupita, Margad, Nastasija, Oleksandra, Qianxun, Willie nebo Zlatica.

Celoroční soubor holčičích jmen nabízí také mnoho domácích zajímavostí např. Liliana, Thea (nebo také Tea), Timea, Madlen, Malvína, Babeta, Elvíra, Amáta, Angelína, Polina, Klementýna, Donáta, Šanel, Petronela, Graciela, Liběna, Filoména nebo Mišela.

Krajské rozdíly v dívčích jménech byly následující:
Pouze ve čtyřech krajích zvítězilo nad Terezou jiné dívčí jméno: v Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji Eliška, v hl. m. Praze Anna. Jedině v Karlovarském kraji se také mezi tři nejlepší dostala Kristýna (celorepublikově 9.), v Jihočeském Barbora (celkově 7.).

Nejčastější jména chlapců narozených v roce 2010

Pro celý rok 2010 byl nejčastějším chlapeckým jménem Jan. Druhý Jakub se udržel těsně za ním, s větším odstupem na třetím místě byl Tomáš.
Porovnáme-li mezigeneračně jména otců a chlapců, drží se vysoko v obou žebříčcích Jan, Tomáš a David. Naopak např. Matyáš, který se dostal do nejlepší desítky chlapeckých jmen, je v generaci otců zastoupen minimálně.Z padesátky nejčastějších jmen dostali jméno po otci především Zdeňkové (73,2 %) a Milanové (72 %), dále Ladislavové (64,5 %), Jaroslavové (64,2 %) a Miroslavové (63,4 %). Hodně děděným jménem je i Jiří (60 %), Karel (58,1 %), Roman (57,6 %), Pavel (55,3 %) a Petr (52,8 %).

Rodiče v roce 2010 vybrali svým synům jména nejčastěji začínající písmenem A (141 jmen) M (140 jmen) a na J (100 jmen).Mezi chlapeckými jmény bylo v roce 2010 velmi mnoho cizokrajných jmen, na ukázku vybíráme např. Abdoul, Bilguut, Cristiano, Dmytro, Enkai, Kazuki, Ruslan, Spiros, Vittorio, Thang nebo Zoltán.

Domácích zajímavostí mezi chlapeckými jmény se letos sešlo opravdu hodně, např. Damián, Zachariáš, Ervín, Lucián, Barnabáš, Horymír, Maxián, Křišťan, Radimír, Česlav, Gorděj, Melichar, Jošt, Monty Pepa, Šebestián, Andělín, Miloň, Vavřínek, Oktavián, Nikodém, Jiljí.

Krajské rozdíly chlapeckých jmen:

Na Moravě a v Královéhradeckém kraji předběhl celorepublikového vítěze Jana Jakub. Pouze v hl. m. Praze se mezi nejlepšími třemi umístil Filip (celorepublikově 11.), v Libereckém Matěj (celkově 8.) a v Moravskoslezském kraji Daniel (celkově 10.).

Nejčastější jména matek dětí narozených v roce 2010

Nejčastějším jménem maminek je Jana, následovaná Petrou a Lenkou.Z první desítky jmen matek vidíme, že v této generaci oblíbená jména jak Lenka nebo Martina se u dětí vyskytují mnohem méně často.

Porovnání četností jmen matek mezi kraji:
V jediném, Ústeckém, kraji předběhla Janu Petra. V Moravskoslezském kraji a v hl. m. Praha se mezi první tři dostala Kateřina.

Nejčastější jména otců dětí narozených v roce 2010

Jménům otců dominoval se značným náskokem před ostatními Petr. Druhé místo zaujal Martin a třetí se čtvrtým s těsným rozdílem Jiří a Jan.U nejčastějších jmen otců je patrné, že mnohem více z nich zůstává v oblibě i jako jména pro narozené chlapce. Pouze Jaroslav a Miroslav nejsou u dnešních dětí tak časté, jako byly o generaci dříve.

Regionální rozdíly nejčastějších jmen otců:

V Libereckém kraji Petra odsunuli Jan i Jiří. V Moravskoslezském kraji je mezi nejlepšími třemi Tomáš, na Vysočině a ve Zlínském kraji Pavel.

  • Děvčata - 100 nejoblíbenějších jmen
  • Chlapci - 100 nejoblíbenějších jmen