Nejčastější jména dětí narozených v lednu 2011

 

V lednu 2011 vybrali rodiče svým dcerám 373 různých jmen, synům z 273. Ve srovnání s předchozími výsledky jde o nárůst variability a projevené rodičovské fantazie. Oproti lednu 2010 přibylo 49 dívčích křestních jmen a 20 chlapeckých.

Nejčastější jména děvčat narozených v lednu 2011

Tereza zůstává stále na prvním místě oblíbenosti, je to její již třinácté vítězství v řadě. Na druhé místo letos poskočila Eliška a oproti loňsku si vyměnila místo s nyní třetí Annou. Na čtvrté místo se vyhoupla Adéla a pátou pozici si udržela Karolína.První desítka dívčích jmen zůstává opět ve stejném složení, ovšem změnilo se pořadí: skokankou roku je Kateřina, která se vyšvihla o tři místa z desátého na sedmé. O dvě místa si polepšila Adéla a o jedno Eliška. Nejvíce, o dvě místa, klesla Barbora z osmé na desátou příčku, o jedno místo si shodně pohoršily Kristýna, Natálie a Anna.Z dvacítky nejčastějších dívčích jmen byla nejvíce po matce děděným jménem Jana (24 %), za ní pak Marie (11,8 %), Kateřina (11,2 %) a Andrea (11,1 %).

Rodiče děvčátkům vybrali jména nejčastěji začínající na písmeno A a M (shodně 39 jmen od každého) a E (27 jmen).U narozených dívek je velmi početná skupina cizokrajných jmen ať už z ruské, asijské, angloamerické nebo německé oblasti. Najdeme zde jména Zahrá, Sumaja, Shanti, Marisa nebo Arya.

Jako zajímavosti kromě cizojazyčných jmen lze uvést např. jména Leontýna, Jasmína, Berenika, Gréta, Otýlie, Václava, Berta nebo Leticie.

Krajské rozdíly ve jménech děvčátek byly následující:Pouze v pěti krajích ze čtrnácti byla nejčastějším jménem pro narozenou holčičku Tereza. V Karlovarském kraji se mezi třemi nejlepšími umístila také Marie (v celkovém celorepublikovém pořadí až na 17. místě), v Ústeckém a Zlínském kraji obsadila druhé místo Natálie a v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji se v první trojce objevila Karolína.

Nejčastější jména chlapců narozených v lednu 2011

Letos v lednu Jakub opět předehnal Jana a vrátil se na první místo. Třetí místo obhájil Tomáš, čtvrté Lukáš a na páté povyskočil Matěj.

Do první desítky letos v lednu výrazně zasáhl Matyáš, který z loňského jedenáctého poskočil až na šesté místo a stal se tak skokanem roku. Kromě Jakuba, který se z druhé pozice posunul na vrchol, si ještě polepšili také Adam z desátého na sedmé místo a Matěj ze sedmého na páté.


Narození chlapci dostávají jméno po otci mnohem častěji, než dívky po matce. Z dvacítky nejčastějších chlapeckých jmen bylo nejvíce děděným Jiří (64,4 %), Pavel (59,6 %) a Petr (51,6 %). Za nimi jsou Josef (39,7 %), Václav (38,6 %) a Martin (32,5 %).

Podle počátečního písmene jména vybrali rodiče letošním lednovým chlapcům jména nejčastěji začínající na M (40 jmen), dále na A (24 jmen) a J (22 jmen).I u chlapeckých jmen jsou velmi početná jména cizího původu, např. Yaman, Bao nam, Charis, Fabricio, Dejan nebo Armando.

Z domácích zajímavých jmen vybíráme Velen, Jonatán, Tomislav, Kilián, Medard nebo Vendelín.

Krajské rozdíly ve jménech lednových chlapců byly následující:Celorepublikový vítěz Jakub byl nejčastějším v šesti „severních“ krajích. U chlapeckých jmen jsou mezi kraji větší rozdíly, např. v Pardubickém kraji zvítězil Vojtěch (celkově 9., v ostatních krajích se do první trojice nevešel). Třetí místo v Moravskoslezském kraji obsadil Daniel (celorepublikově 13.), na Vysočině Filip (celkově 8.), ve Středočeském kraji Dominik (12.) a v Karlovarském kraji David (celkově 14.).

Nejčastější jména matek dětí narozených v lednu 2011

Jana zůstává i letos s velkým náskokem nejčastějším jménem maminek letošních lednových dětí. Stejně tak na dalších dvou místech zůstávají Petra a Lenka. Do první desítky se z loňského až jednačtyřicátého propracovala na sedmé místo Hana.

Srovnání jmen maminek a dcer ukazuje, že se mezi oběma generacemi najednou nejčastěji vyskytují jména Lucie, Kateřina, Michaela a Veronika.


U maminek a dívek není tolik časté předávání jména, mezi dvacítkou nejúspěšnějších dívčích jmen je z matky na dceru nejpředávanější Jana (24 %).

Mezikrajské srovnání jmen lednových matek vyznívá následovně:Pouze ve čtyřech krajích bylo nejčetnějším jménem matky jiné než Jana: v Ústeckém, Pardubickém a Olomouckém Petra a v Karlovarském se o první příčku dělí Lenka s Lucií.

Ojediněle v hl. m. Praze se mezi první tři vešla také Martina (celorepublikově 6.), v Karlovarském kraji Michaela (celkově 9.).

Nejčastější jména otců dětí narozených v lednu 2011

První desítka jmen otců zůstává kompletní s minimálními změnami. Stále vede Petr s Martinem v zádech. Jiří přeskočil Jana na třetí pozici.

Jednoznačně mezigeneračně nejúspěšnějšími jmény jsou Jan a Tomáš. Mezi nadčasově úspěšnými jsou také Martin, David, Petr, Jiří a Michal.


U chlapců a otců je mnohem vyšší provázanost a dědění jmen. Pokud se podíváme na první dvacítku nejčastějších chlapeckých jmen a porovnáme je se jmény jejich otců, vyjde nám, že nejpředávnější jména z otce na syna jsou Jiří (64,4 % zděděno po otci), Pavel (59,6 %), Petr (51,6 %), Josef (39,7 %) a Václav (38,6 %).

Krajské srovnání jmen otců vypadá takto:Kraje se rozdělily přesně na dvě poloviny: v jedné zvítězil Petr, ve druhé jiné jméno. Pouze ve Zlínském a Jihočeském kraji se do nejlepší trojky vešel Michal, stejně tak se pouze v hl. m. Praha a v Karlovarském kraji skvěle umístil Tomáš.

  • Děvčata - 50 nejoblíbenějších jmen
  • Chlapci - 50 nejoblíbenějších jmen