Jména dětí narozených v lednu 2012

 

19. 11. 2012

Dívčí jména
Od ledna 1999, kdy Český statistický úřad sleduje oblíbenost dětských jmen, se v lednu 2012 podařilo zvítězit Elišce. Tereza se musela pro tentokrát spokojit s druhým místem, třetí skončila Adéla. Rodiče vymysleli v lednu 2012 svým dcerám 391 různých jmen.Ve srovnání s loňským lednem v první desítce pouze Natálie nezměnila svoji pozici. Kromě překvapujícího sestupu Terezy, si pohoršila už jen Anna. Ostatních sedm jmen si oproti loňsku polepšilo. Poprvé se mezi prvních deset nejoblíbenějších jmen podívala Nela. Naopak první desítku poprvé opustila Kateřina (12. místo).Pouze Lucie je jméno, které se dostalo mezi deset nejčastějších jmen jak u holčiček, tak i jejich maminek. Opačným případem je Natálie, která patří v posledních letech mezi nejoblíbenější dívčí jména, ale mezi matkami jich je velmi málo.
Z první dvacítky nejčastějších dívčích jmen nejvíce po matce zdědily jméno Kateřiny (21,1 %), za nimi pak Lucie (15,7 %), Veroniky (11,4 %) a Marie (7,1 %).

Při porovnání unikátních jmen se rodiče nejčastěji rozhodli pro jména začínající písmenem A (47 jmen), poté písmenem M (40 jmen) a písmenem E (36 jmen).

Dívčí jména podle počátečního písmena


Z lednových jmen se zajímavosti nevybírají tak snadno, jako je tomu u ročních údajů, ale to rozhodně neznamená, že by se nenašlo nic. Z cizích jmen lze vybrat například Akane, Cordelie, Elif, Freya, Giovanna, Kaylee, Kira, Lila, Marlen, Maya, Paris, Senaida, Tabea, Varvara, Yana nebo Zara. Z domácích jmen dostaly dívky narozené v lednu 2012 tato jména: Amálie, Anastázie, Anděla, Aurélie, Běluše, Broňa, Kornelie, Malvína, Teodora a Zina.

Jména chlapců
V lednu letošního roku se Jakubovi podařilo obhájit loňské první místo před Janem. Třetí byl už potřinácté Tomáš. Celá desítka se od ledna 2011 nezměnila, pouze došlo k výměně některých míst. Nejvíce si polepšil Ondřej (o čtyři místa), nejhorší pád potkal Matěje (také o čtyři místa). Rodiče vymysleli svým synům 289 různých jmen.Synové dostávají po otci jméno mnohem častěji než dcery po matkách. Z první dvacítky zdědili jméno nejčastěji Jiří (61,6 %), Petr (52,4 %) a Martin (41,5 %).Pokud se podíváme na chlapecká jména podle prvního písmene, s přehledem v této statistice vítězí jména začínající na M (45 jmen). S větším odstupem se na medailové pozice ještě dostalo písmeno A (29 jmen) a J (26 jmen).

Chlapecká jména podle počátečního písmena


Zajímavá a netradiční jména lze nalézt i v lednových výsledcích. Rodiče svým potomkům vybrali například tato jména: Adem, Aris, Atanas, Bilgutei, Jaris, Jimi, Jorik, Kerem, Onur, Sedrik, Timus, Tuguldur, Umar nebo Witold.
Mezi lednovými jmény se objevila tato domácí jména: Barnabáš, Bohumír, Bonifác, Bořivoj, Ctirad, Cyril, Čeněk, Hubert, Hugo, Janek, Medard, Melichar, Svatopluk, Vladan, Zachariáš nebo Zbyšek.

Jména matek
Nejčastější jméno maminek dětí narozených v letošním lednu bylo opět Jana. Druhá skončila Petra, o jedno místo si na bronzovou pozici polepšila Lucie. Největší postup se podařil Zuzaně (ze 13. místa na 9.) a nejhorší pád v rámci první dvacítky zažila Eva (z 8. místa na 12.).Srovnání první desítky jmen maminek a jejich dcer ukazuje výrazné rozdíly. Pouze Lucii se podařilo být v obou top 10. Na druhé straně Petry a Lenky jsou mezi maminkami na předních místech, u dívek jsou ovšem až na začátku druhé padesátky nejoblíbenějších jmen.I v regionálním srovnání byla nejúspěšnější Jana, která zvítězila v šesti krajích. Na první místa v krajích se dostalo všech prvních šest nejčastějším jmen matek. Lucie s Petrou vyhráli dohromady v šesti krajích, v Kraji Vysočina skončila první Lenka, Martina a Kateřina se podělily o vítězství v Karlovarském kraji. Kromě těchto šesti jmen se na medailové pozice v krajích podařilo proniknout už pouze Michaele, v Karlovarském kraji skončila druhá.

Jména otců
Stejně jako v loňském lednu i letos se otec dětí narozených v lednu 2012 jmenoval Petr. Na stříbrnou pozici si o dvě místa polepšil Jan a vítěznou trojici doplnil Martin. V rámci první dvacítky nejčastějších jmen otců, která je velmi stabilní, se největší vzestup podařil Josefovi (z 15. místa na 11.) a naopak nejvíce si pohoršil Zdeněk (z 12. místa na 15.).Chlapecká jména se více než dívčí umísťovala v první desítce nejčastějších lednových jmen kluků a otců. Janovi se dokonce podařilo ukořistit druhé místo v obou žebříčcích. Kromě něj se do top 10 chlapeckých jmen i top 10 jmen otců dostali ještě Tomáš s Lukášem.V jednotlivých krajích se také nejčastěji dařilo nejlépe Petrovi, zvítězil v sedmi krajích. Ve třech krajích vyhrál Jan a po dvou prvních místech získal Tomáš a Martin. Na druhých místech se kromě výše jmenovaných ještě umístili Jiří, Michal a Pavel. Královéhradecký kraj se stal jediným regionem, ve kterém se nepodařilo Petrovi dosáhnout na medailové pozice.


Autoři:

Ing. Tomáš Chrámecký
Odbor vnější komunikace
Tel.: 274 052 765
GSM: 737 280 892
E-mail: tomas.chramecky@czso.cz
Ing. Eva Kortanová
Odbor informačních služeb
Tel.: 485 238 806
E-mail: eva.kortanova@czso.cz

  • Děvčata - 50 nejoblíbenějších jmen
  • Chlapci - 50 nejoblíbenějších jmen
  • Lednová jména 1999 - 2012