Hodnocení webových stránek státních úřadů – web ČSÚ obstál velmi dobře

 

Časopis Veřejná správa uveřejnil v č. 49 hodnocení webových stránek státních úřadů. Posuzoval snadnost přístupu, přehlednost, informační hodnotu a grafickou úpravu. Web ČSÚ v konkurenci obstál velmi dobře: „Web nabitý čísly, jak je na první pohled zřejmé i z horní lišty, který nezapomíná ani na laiky. Informační portál takovéto mohutnosti si nemůže dovolit opomenout navigaci, a tak je web vybaven jak navigační mapou, tak vyhledáváním. Šikovnou věcí je v často kladených otázkách možnost zadat vlastní dotaz,“ píše Veřejná správa. Ze 4 použitých kritérií dostal web ČSÚ ve všech kritériích maximální hodnocení tři hvězdičky, s výjimkou jediného (snadnost přístupu), kde dostal dvě hvězdičky.
Veřejná správa ale též poukazuje na obtížně odhadnutelnou doménu (www.czso.cz), což je zkratka názvu úřadu v angličtině (Czech Statistical Office). Nové domény ČSÚ se však veřejnost bohužel v blízké budoucnosti nedočká, neboť webová adresa „csu“ již byla době vzniku internetové prezentace Českého statistického úřadu obsazená.
ČSÚ se snaží co nejvíce přiblížit své webové stránky potřebám uživatelů, například zvyšováním podílu informací zajímavých i pro nestatistiky - laiky (rubrika Obyvatelstvo, Zajímavosti, Historické údaje) nebo atraktivních aplikací jako je „animovaný strom života“. Kontinuální vylepšování webu ČSÚ a pozornost věnovaná laickým návštěvníkům se projevuje i v rostoucí návštěvnosti.
V listopadu 2004 navštívilo internetovou prezentaci ČSÚ 67 tisíc unikátních uživatelů a domovská stránka byla zobrazena více než 182 tisíckrát. V listopadu 2003 byla odpovídající čísla 44 tisíc unikátních návštěvníků a 95 tisíc zobrazení domovské stránky. Meziročně jsme tedy zaznamenali nárůsty návštěvnosti o 52 %, resp. o 92 %."


Bližší informace najdete na: http://www.mvcr.cz/2003/casopisy/vs/0449/tema1_info.html


  • tz121304.doc