Evropský den statistiky 2016

 

Čtvrtek 20. října je Evropským dnem statistiky. Český statistický úřad pro Vás připravil pestrý program. Zveřejní statistické údaje o dětských jménech, uspořádá výstavu plakátů s výsledky z Minisčítání a zorganizuje den otevřených dveří v Ústřední statistické knihovně.

Program dne bude zahájen v 10 hodin v pražské ústřední budově ČSÚ tiskovou konferencí o nejoblíbenějších jménech dětí narozených v lednu 2016. ČSÚ zpracoval i přehled neobvyklých jmen, která čeští rodiče dali svým potomkům, a nejčastějších jmen dětí ve vybraných evropských zemích.

Pro děti jsme připravili Pexeso, aplikaci pro smartphony a tablety. Obsahuje zajímavá statistická data a pomáhá zvyšovat statistickou gramotnost mládeže.

Dospělí si mohou zkusit vyplnit statistický kvíz. Skládá se z obtížnějších otázek týkajících se konkrétních statistických údajů z webových stránek ČSÚ. Vítězem se stane ten, kdo správně a nejrychleji zodpoví nejvíce otázek. Kvíz zveřejníme 20. října ve 13 hodin a na Vaše odpovědi budeme čekat do půlnoci 23. října. Nejúspěšnější řešitel získá věcné ocenění.

V Ústřední statistické knihovně, která se nachází v Praze na Skalce, se 20. října koná den otevřených dveří. Zhlédnout můžete nejzajímavější archivní publikace z knihovního fondu. Den otevřených dveří bude probíhat od 9 do 17 hodin.

Vedle toho Vás do budovy ČSÚ zveme i na výstavu Minisčítání v obrázcích, která poutavým způsobem reflektuje výsledky posledního vzdělávacího projektu Minisčítání, do něhož se zapojilo 29 628 žáků napříč celou Českou republikou. Expozice potrvá do 26. října.

Zároveň připomínáme možnost registrace do již čtvrtého ročníku soutěže o nejlepší statistický plakát. Tentokrát na téma „Historie mojí země“. Soutěž je určena žákům základních a studentům středních škol. Tři nejlepší týmy z každé kategorie dostanou zajímavé ceny. Více viz www.czso.cz/stat_gramotnost

V neposlední řadě můžete zhlédnout dvě krátké videoankety, které jsme při příležitosti Evropského dne statistiky natočili s významnými osobnostmi statistiky:

  • Jak podle Vás přispívají kvalitní statistická data k lepšímu životu?
  • Jaký je podle Vás hlavní význam statistiky?

Odchozí korespondence z ČSÚ je v průběhu září až do 20. října označena speciálním razítkem s odkazem na Evropský den statistiky.