Druhá celoplošná zkouška na evropské volby

 

V souladu s harmonogramem příprav na zpracování výsledků voleb do Evropského parlamentu dnes pracovníci Českého statistického úřadu úspěšně provedli druhou celoplošnou zkoušku sběru, přenosu a sčítání hlasů. V jejím průběhu se nevyskytl žádný vážnější problém.

Předem zadané příklady simulující zápisy okrskových volebních komisí bezchybně došly prostřednictvím chráněné počítačové sítě ze všech 505 přebíracích míst do volebního zpracovatelského sálu v ČSÚ. Zkouška prověřila i schopnost zvládnout možné krizové situace, například poruchu programového vybavení a potřebu jeho opakované instalace. Test také ukázal, že zpracovatelský systém zvládne přísun velkého množství dat v jednom okamžiku. Je schopen v jedné minutě přenést, zkontrolovat, uložit a prezentovat data z více než 1200 okrsků. Teoreticky to znamená, že rychlost kompletního zpracování výsledků voleb by ze strany ČSÚ nepřesáhla 13 minut.

ČSÚ simuloval i plnou zátěž prezentačního systému, který bude k dispozici na adrese www.volby.cz. Jeho prostřednictvím bude možné v neděli 13. června od 22. hodiny sledovat on-line zpracování průběžných výsledků. Volby do Evropského parlamentu budou v pátek 11. a v sobotu 12. června 2004.

Roman Prorok
tiskový mluvčí předsedy ČSÚ

  • TZ_volby_zkouska_040608.doc