Dočasné omezení přihlašování do elektronického formuláře přes NIA a datové schránky

 

9. dubna 2021

V průběhu soboty a neděle dojde k dočasnému omezení při přihlašování do elektronického sčítacího formuláře prostřednictvím NIA a datové schránky fyzických osob. Jde o způsoby přihlášení, které zatím využilo jen 1,75 % uživatelů. Nejčastější způsob přihlášení, přes osobní doklady, není plánovanou odstávkou nijak dotčen.

Dne 10. 4. 2021 od 14.00 do 15.00 hodin bude z technických důvodů provedena odstávka systému základních registrů. V uvedeném termínu proto nebude možné využívat služeb elektronické identifikace prostřednictvím Národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA) a přihlásit se přes NIA do elektronického sčítacího formuláře.

Ve dnech 10.11. 4. 2021 se uskuteční plánovaná odstávka Informačního systému datových schránek (ISDS). V uvedeném termínu proto nebude možné se do elektronického sčítacího formuláře přihlásit přes datovou schránku fyzické osoby.

„Pro přihlášení do elektronického sčítacího formuláře zůstává v době plánovaného krátkodobého omezení NIA a datových schránek samozřejmě funkční nejvíce využívaná možnost. Tou je přihlášení prostřednictvím čísla platného osobního dokladu vydaného Českou republikou, tedy občanským průkazem, cestovním pasem nebo doklady vydanými cizincům, a datem narození. Tuto možnost aktuálně využívá přes 98 % uživatelů,“  říká Jolana Voldánová, tisková mluvčí projektu Sčítání 2021. Sečíst se elektronicky je možné přes web www.scitani.cz nebo pomocí mobilní aplikace, kterou naleznete v Google Play i App Store pod názvem Sčítání21.

Od začátku sčítání, tedy od 27. 3. 2021, do půlnoci 4. 4. 2021 využilo možnost sečíst se prostřednictvím NIA přes 31 tisíc osob, což představuje 1,75 % všech přihlášených. (Z tohoto počtu se 22 tisíc osob sečetlo přes svoji bankovní identitu, což představuje 1,24 % ze všech dosud sečtených.)

Za případné komplikace se omlouváme a děkujeme za pochopení.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

 

  • csu_tz210409_docasne_omezeni_prihlasovani_do_elektronickeho_formulare_pres_nia_a_datove_schranky.docx
  • Vyjádření Jolany Voldánové, tiskové mluvčí projektu Sčítání 2021
    (soubor mp3)