Doba vyplnění elektronického sčítacího formuláře je výrazně nižší než u listinného

 

25. dubna 2021

Vyplnění listinného sčítacího formuláře trvalo tříčlenné domácnosti 23 minut a 3 vteřiny, u elektronického je to u stejné domácnosti 14 minut a 41 vteřin. Ukázal to test Českého statistického úřadu.

V rámci testu vyplňoval jeden z rodičů elektronický formulář, a druhý listinný formulář, a to vždy za sebe, svého partnera a dítě žijící ve společné domácnosti. Časová náročnost vyplnění pak vyšla jednoznačně ve prospěch elektronického formuláře. Na to, jak celý test probíhal, se můžete podívat ve videu na YouTube kanále Českého statistického úřadu – https://youtu.be/wBimaAIzB6M.

Čas, který strávíte vyplněním listinného sčítacího formuláře, závisí na počtu členů domácnosti a na znalosti všech potřebných údajů. Vyplnění elektronického sčítacího formuláře je ale vždycky rychlejší, protože obsahuje u každé otázky nápovědu a také automatické zobrazení otázek na základě vyplněných údajů, říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Například u dítěte není zobrazována otázka na zaměstnání. Navíc pokud je vás doma více než pět, vyhnete se nutnosti využít další přílohu listinného formuláře.

Další velkou výhodou online sčítání je to, že se můžete sečíst bezpečně kdykoliv a odkudkoliv bez nutnosti čekání na sčítacího komisaře nebo návštěvy kontaktního místa sčítání. Pokud se sečtete online, pomůžete urychlit i následné zpracování celkových výsledků. V případě, že se v početných domácnostech chce některý její člen sečíst samostatně, může mu také osoba, která formulář založila, vygenerovat odkaz, pomocí něhož se další členové domácnosti přihlásí z jakéhokoliv jiného elektronického zařízení s přístupem na internet. Ti pak vyplní údaje za sebe nebo za zbývající členy domácnosti. K 23. dubnu obdržel ČSÚ celkem 3,4 milionu elektronických sčítacích formulářů, což představuje zhruba 6,8 milionu lidí, kteří se už sečetli online.

Pokud jste se nesečetli online nebo se na to nechystáte, musíte do 11. května vyplnit listinný formulář. Získáte ho spolu s odpovědní obálkou od sčítacího komisaře, který přijde v předem oznámeném termínu, zazvoní a počká na váš příchod před vaším domem. Formulář a obálku si můžete vyzvednout také sami na kterémkoliv kontaktním místě sčítání, která jsou zřízena na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Jejich adresy lze vyhledat na webu https://scitani.ceskaposta.cz nebo na úředních deskách obecních úřadů. To nejbližší zjistíte i prostřednictvím telefonního čísla 253 253 683.

Vyplněný formulář v obálce pak odevzdáte na kontaktním místě nebo ho vhodíte do poštovní schránky, a to nejpozději do 11. května. Obálka s logem Sčítání 2021 má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma.

Informační podporu a pomoc veřejnosti s vyplňováním nejen listinných, ale i elektronických sčítacích formulářů poskytuje Kontaktní centrum Sčítání 2021. V provozu je denně od 8 do 22 hodin na lince 253 253 683. Zeptat se můžete i prostřednictvím e-mailu dotazy@scitani.cz nebo chatu ve virtuální poradně Sčítání 2021.

 

Kontakt:
Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357

jolana.voldanova@scitani.cz

  • csu_tz210425_scitani_2021_doba_vyplneni_elektronickeho_scitaciho_formulare_je_vyrazne_nizsi_nez_u_listinneho.docx
  • Marka Rojíčka, předsedy Českého statistického úřadu
    (soubor mp3)