Do Británie vyvážíme hlavně auta

 

18. května 2017

Velká Británie je jedním z největších obchodních partnerů Česka. Vloni dosáhl obrat tuzemského zahraničního obchodu se Spojeným královstvím 300 miliard korun. To je více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2005.

Český obchod s Británií dlouhodobě tvoří ze dvou třetin export a z jedné import. Konkrétně v roce 2016 představoval vývoz 207 miliard a dovoz 93 miliard korun. „Spojené království je naší čtvrtou největší vývozní destinací. Podíl tohoto exportu vloni představoval 5,2 % z celkového českého vývozu. Více vyvážíme už jen do Německa, Slovenska a Polska,“ vysvětluje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Tuzemský vývoz do Spojeného království se od vstupu Česka do Evropské unie zvýšil téměř dvaapůlkrát.

Do Velké Británie vyvážíme hlavně stroje a dopravní prostředky. Jejich podíl stabilně tvoří více než dvě třetiny českého exportu do této země. V roce 2016 šlo dokonce o 70 %, tedy 145 miliard korun. „Jde zejména o silniční vozidla. Jejich vývoz do Británie se od roku 2005 zvýšil skoro čtyřnásobně. Vloni dosáhl 67 miliard korun,“ uvádí Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Stroje a dopravní prostředky jsou na prvním místě i v žebříčku skupin zboží, které se ze Spojeného království do České republiky dováží. Jejich zastoupení na celkovém českém dovozu z této země vloni vzrostlo na 54 %, tj. na 50 miliard korun. Dovozu v této skupině ale nedominují silniční vozidla, jejichž import byl vloni na úrovni téměř 10 miliard korun, říká Marcela Sládková z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ: „Z Británie se k nám nejvíce dovážejí elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče. Vloni se jejich import zvýšil dvojnásobně na 22 miliard korun.“ Z hlediska dovozu byla Velká Británie v loňském roce naším devátým největším partnerem. Import britského zboží do Česka vzrostl ve srovnání s rokem 2015 o čtvrtinu na 93 miliard korun.

Celková hodnota obratu zahraničního obchodu Spojeného království vloni podle údajů Eurostatu dosáhla 944 miliard eur. Na vývozu EU se tato země podílela necelými 8 %. Největšími unijními odběrateli britského zboží byly Německo, Francie a Nizozemsko. Česko se v žebříčku vývozních partnerů zařadilo na 26. místo s 0,7% podílem. Co se dovozu týče, Spojené království bylo vloni druhým největším importérem EU s 12% podílem. Nejvíce zboží dovezlo z Německa, Spojených států a Číny. Z celkové hodnoty zboží dovezeného do Velké Británie pocházelo z Česka 1 %.

 

Kontakty
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 778 727 232
E
petra.bacova@czso.cz | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_tz170518_do_britanie_vyvazime_hlavne_auta.docx
  • Prezentace z tiskové konference
  • Zvukový záznam vyjádření předsedkyně ČSÚ Ivy Ritschelové
    (soubor mp3)