ČSÚ rozšiřuje svá otevřená data

 

4. prosince 2015

Český statistický úřad poskytuje další nová otevřená data. Jde o aktuální údaje především z finančně-ekonomické sféry podle standardu SDDS Plus definovaného Mezinárodním měnovým fondem. Česká republika by k tomuto standardu měla podle předběžného jednání plně přistoupit v únoru příštího roku. ČSÚ se přitom jako jediné instituci podařilo připravit a zaregistrovat již všechny požadované ukazatele.

ČSÚ poskytuje údaje podle standardu SDDS[1] Mezinárodnímu měnovému fondu již od roku 1998. Jedná se o téměř čtyři desítky ukazatelů národních účtů, průmyslu, zaměstnanosti a mezd, spotřebitelských cen, zahraničního obchodu, obyvatelstva a nezaměstnanosti a nyní i cen nemovitostí. Nový způsob zpracování a poskytování dat MMF podle standardu SDDS Plus využívá automatické aktualizace revidovaných hodnot v minimálně pětiletých časových řadách.

ČSÚ je jedním z mála tuzemských úřadů, který veřejnosti nabízí otevřená data. „V této oblasti jsme před ostatními orgány státní správy hodně napřed. Otevřená data publikujeme např. pro volební výsledky, ale k dispozici jsou i z posledního Sčítání lidu. Uživatelům to umožňuje export dat do otevřeného formátu XML, který je vhodný pro následné strojové zpracování,“ popisuje Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu.

Údaje podle standardu SDDS Plus jsou na webové stránce ČSÚ zveřejňovány ve formátu SDMX-ML, což je XML formát vytvořený pro výměnu statistických dat a metadat. Zveřejněné soubory lze stáhnout konkrétně v rubrice Otevřená data ČSÚ. „Jde o zajímavé údaje v časové řadě. Data využijeme třeba pro grafy, které budou zveřejňovány na webu ČSÚ,“ doplňuje Petra Kuncová, ředitelka odboru informačních služeb.

Cílem Mezinárodního měnového fondu a jeho iniciativy SDDS Plus je poskytovat hodnoty v delší, minimálně pětileté časové řadě, rozšířit stávající ukazatele o několik nových indikátorů z různých oblastí a změnit formát poskytování dat na SDMX-ML.

 

 

Kontakt:
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ
tel.: 274 052 017
GSM: 778 727 232
e-mail: petra.bacova@czso.cz

__________________________________

[1] Special Data Dissemination Standard

 

  • ČSÚ-TZ151204-ČSÚ rozšiřuje svá otevřená data.doc