Český statistický úřad – rok po povodni 13.08.2003

 


Český statistický úřad – rok po povodni …


Uplynul právě rok, co postihly Českou republiku povodně v rozsahu, jaký nemá v naší historii takřka obdobu. Jednou z nejvíce postižených institucí státní správy se stal právě Český statistický úřad, jehož sídlem byla již 50 let provizorní budova v Karlíně (postavená v roce 1948 jako nouzová administrativní budova železnic). Dvoupatrový objekt zaplavila rozvodněná Vltava až do prvního patra. Voda dosahovala do výše 4 metrů. Míru poškození dokumentují lépe než čísla tyto fotografie.

Nevyčíslitelné ztráty také utrpěla Ústřední statistická knihovna. Před povodní obsahovala více než 180 000 svazků, ze kterých voda a bahno téměř 150 000 titulů zcela zničily . Mezi nimi bohužel i velmi cenné zahraniční statistické ročenky získávané často od začátku 20. století. Z celého knižního fondu se sice podařilo umístit 500 nejvzácnějších svazků (mezi nimi například edice Tafeln zur Statistik der Österreichischen Monarchie z let 1828 – 1865 nebo lexikony obcí ze sčítání lidu od roku 1850 atd.) do mrazících boxů. Není však stále jisté, zda se je podaří restaurovat.

Přestože pracovníci ČSÚ přišli o kompletní zázemí, úřad téměř bez přerušení i nadále publikoval nejdůležitější statistické údaje.

Necelý měsíc po povodních obnovil úřad svoji činnost v náhradních prostorách, kde působí dosud. Vedení ČSÚ má své prozatímní sídlo v Praze 4 - Braníku, informační servis poskytuje své služby v centru Prahy na Malá Straně – v Josefské ulici číslo 6. Ostatní útvary jsou dislokovány v různých částech Prahy (Vysočanech, Hloubětíně, Suchdole, Říčanech u Prahy). Knihovna je dočasně přemístěna do Benešova a je zatím pro veřejnost uzavřena.

V příštím roce by se novým sídlem ČSÚ měla stát nová budova poblíž metra Skalka v Praze 10 Strašnicích. .
Historicky vůbec první objekt určený pro statistiky staví IPS Skanska a.s. Vláda na jeho výstavbu vyčlenila 830 miliónů korun. Dokončen má být na přelomu roku 2003.

Navzdory všem problémům spojeným s likvidací následků povodní poskytuje Český statistický úřad v současnosti své služby v plném rozsahu.