Ceny potravin táhnou inflaci vzhůru

 


9. června 2011

Ceny potravin táhnou inflaci vzhůru


Míra inflace v květnu letošního roku vzrostla meziročně o dvě procenta. Ve srovnání s dubnem 2011 se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5 %. Meziroční i meziměsíční růst inflace ovlivnily nejvíce rostoucí ceny potravin a nealkoholických nápojů.

Rostoucí ceny potravin se velmi zásadně zasloužily o meziměsíční zvýšení inflace. Zejména ceny pekárenských výrobků vzrostly o výrazných 7,3 %. Oproti dubnu jsme si například za chleba připlatili o 12,3 % více. Z dalších potravin se také zvýšily ceny banánů (o 12,4 %), jablek (o 8,9 %), cukru (o 3,1 %) nebo másla (o 3,0 %). Kromě jídla měl na růst meziměsíční inflace vliv také vývoj cen alkoholu a tabáku, které se zvýšily o 2,1 %.

Vývoj cen pohonných hmot okomentovala Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ: „Za Natural 95 se v květnu u benzínových stanic platilo průměrně 35,21 Kč za litr. Opět se tak zvýšila jeho historická maximální průměrná měsíční cena“.

Na meziroční inflaci měly nejvyšší vliv ceny potravin a bydlení
Také meziroční růst inflace nejvíce ovlivnily ceny jídla, které se oproti květnu 2010 zvýšily o 1,2 %. Řada potravin rostla meziročně dvouciferným tempem. Například cena mouky byla v minulém měsíci ve srovnání s květnem 2010 vyšší o výrazných 38,6 %, cukr a máslo zdražily shodně o 21,3 %, chleba o 20,4 % nebo mléko o 15,4 %. Druhý největší vliv na růst inflace mělo bydlení, kde se zvýšily zejména ceny zemního plynu (o 5,8 %), elektřiny (o 4,8 %) a rostlo také regulované nájemné (o 6,5 %). Spotřebitelské ceny se ještě zvýšily u alkoholu a tabáku, dopravy nebo stravování a ubytování. Pokles cen rekreací a v kultuře, vybavení domácností a odívání a obuvi naopak meziroční růst inflace brzdil.

„Meziroční inflace domácností důchodců se v květnu zvýšila o 3,2 %. Na vývoj životních nákladů důchodců nejvíce působí pohyby cen potravin a služeb za bydlení. Právě tyto dvě skupiny v květnu rostly nejvýrazněji“, uvedla Pavla Šedivá.

Pouze v Irsku rostou ceny pomaleji
V rámci Evropské unie patří Česká republika k zemím s velmi nízkou mírou inflace. Meziroční harmonizovaná inflace za celou EU 27 byla v dubnu 3,2 %. Nejrychleji rostly ceny v Rumunsku (8,4 %) a Estonsku (5,4 %). Česká republika s meziročním růstem 1,6 % má spolu s Irskem (1,5 %) nejnižší inflaci ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Rychlou informaci o indexu spotřebitelských cen za květen 2011 najdete na webových stránkách Českého statistického úřadu – /csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-kveten-2011-zo25d3fkf7


Zpracovali:
oddělení statistiky spotřebitelských cen
Tomáš Chrámecký, odbor vnější komunikace

  • ČSÚ TZ inflace 110609.doc