Časté dotazy
Co se týká kategorie počtu zaměstnanců, v Registru ekonomických subjektů (RES) je tento údaj pravidelně aktualizován informacemi z administrativního zdroje – České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). ČSSZ eviduje „počet fyzických osob, za něž je povinen odvádět zaměstnavatel pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti“ a předává zpracovaná data ze svého systému Českému statistickému úřadu za cca 45 dnů po ukončení sledovaného období.
Údaj o počtu zaměstnanců zveřejněný na webu ČSÚ pouze vypovídá o tom, jak je subjekt statisticky významný. Od 1. 7. 2024 zahrnuje tento údaj i všechny „dohodáře“ viz Statistiky z Registru ekonomických subjektů – metodika (poslední odstavec) - https://csu.gov.cz/statistiky-z-registru-ekonomickych-subjektu-metodika.
Vybrané informace o všech ekonomických subjektech v RES mají ze zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, pouze evidenční význam a slouží výhradně potřebám státní statistické služby.
V případě dalších informací se můžete obrátit na resinfo@csu.gov.cz.
Aktuální údaje o inflaci najdete na souhrnné a přehledné stránce Míra inflace. Roční údaje jsou uvedeny hned v první tabulce.
V přehledu Rychlých informací Indexy spotřebitelských cen - inflace najdete aktuální Rychlou informaci, obsahující nejnovější měsíční údaje ve formě krátkého textu s tabulkovou a grafickou přílohou.
Další možností je tematická stránka Inflace, spotřebitelské ceny, kde najdete všechny dostupné statistické informace o inflaci a spotřebitelských cenách pohromadě.
Výpis o míře inflace (elektronicky podepsaný) ve formátu PDF si můžete zdarma stáhnout ze stránky Inflace – druhy, definice, tabulky.
Potvrzení o inflaci v tištěné formě lze získat v Informačních službách ústředí ČSÚ viz adresa a úřední hodiny, tel: 274 056 789 nebo také v Informačních servisech krajských správ ČSÚ.
Aktuální informace jsou zveřejněné na internetových stránkách ČSÚ Klasifikace ekonomických činností (CZ-NACE) platná od 1. 1. 2025 - v přípravě a Klasifikace produkce (CZ-CPA) platná od 1. 1. 2025 – v přípravě.
Zajímáte-li se o statistiky v souvislosti s úmrtími na COVID-19, doporučujeme Vám obrátit se na Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), který je referenčním zdrojem údajů o počtech zemřelých v souvislosti s epidemií COVID-19. Adresa webu je https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19, níže na tomto webu je statistický Přehled vyléčených po onemocnění COVID‑19 a úmrtí osob s onemocněním COVID‑19 dle hlášení KHS.
Statistiky sebevražednosti jsou dostupné v publikaci Sebevraždy v České republice - 2011 až 2020.
Data za rok 2023 je možno korigovat až do 17. 7. 2024.
Úmrtnostní tabulky jsou ve Veřejné databázi ČSÚ a v publikacích Úmrtnostní tabulky za ČR, regiony soudržnosti a kraje a Úmrtnostní tabulky za okresy a naděje dožití ve správních obvodech ORP.
Počty zemřelých publikuje ČSÚ v týdenních časových řadách.
Časové řady počtu zemřelých jsou aktualizovány 1x za 14 dní v úterý po 9:00. Jedná se o předběžná data za zemřelé podle týdnů a věkových skupin. Doporučujeme podrobný Metodický komentář k této časové řadě.
Český statistický úřad (dále také ČSÚ") si plně uvědomuje závažnost a aktuálně (resp. již od jara) zvýšenou potřebu co nejčerstvějších dat o počtech zemřelých.
Dovolte nám nejdříve stručné nastínění procesu sběru dat o zemřelých Českým statistickým úřadem.
Data o zemřelých osobách ČSÚ sbírá formou zpracovávání zaslaných statistických hlášení o úmrtí za každé jednotlivé úmrtí z matričních úřadů. Hlášení mají jak elektronickou formu, tak formu papírovou (včetně formy skenu zaslaného datovou schránkou). Matriční úřady pak mají ve vyhlášce o Programu statistických zjišťování stanovenou lhůtu pro vytvoření hlášení pro statistiku a jejich zaslání na ČSÚ v měsíční periodicitě do 5. kalendářního dne po skončení kalendářního měsíce, ve kterém úmrtí nastalo (v praxi některé matriční úřady zasílají hlášení dávkově, některé průběžně).
Tyto lhůty znamenají, že hlášení úmrtí nastalé začátkem měsíce se na ČSÚ může dostat až s 5týdenním zpožděním.
V rámci ČSÚ jsme procesy upravili tak, aby data o zemřelých byla zpracovávána přednostně před ostatními hlášeními demografických událostí, a na dalším zkrácení lhůty se snažíme stále pracovat (zejména zesílenou urgencí matričních úřadů, které hlášení včas nezasílají a posílení principu okamžitého zpracování hlášení o úmrtí ihned po jeho příjmu). Je však zřejmé, že jsme závislí na jednotlivých matričních úřadech včetně jejich místní epidemické situace, v případě poskytování hlášení v papírové formě také na rychlosti pošty).
Co je pro ČSÚ ještě o něco málo důležitější než včasnost, je co možná maximální kompletnost zveřejňovaných údajů o (týdenních) počtech zemřelých, byť předběžných. Snažíme se publikovat takové údaje, které by se od těch definitivních neměly výrazně lišit (tak, že by neměla být výrazně ovlivněna úroveň úmrtnosti v daném období).
Dále musíme zdůraznit, že publikování neúplných, a tím i zavádějících, údajů o počtech zemřelých by vedlo k mylnému hodnocení situace. Dřívější, ale neúplné zveřejnění nižších neúplných počtů, by tak vedlo ke zkreslenému informování veřejnosti.
Zajímáte-li se o statistiky v souvislosti s úmrtími na COVID-19, doporučujeme Vám obrátit se na Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), který je referenčním zdrojem údajů o počtech zemřelých v souvislosti s epidemií COVID-19. Adresa webu je https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19, níže na tomto webu je statistický Přehled vyléčených po onemocnění COVID‑19 a úmrtí osob s onemocněním COVID‑19 dle hlášení KHS.
Aktuální statistické informace o počtu obyvatel České republiky najdete v části Základní údaje tematické stránky zaměřené na Obyvatelstvo.
Údaje o nezaměstnanosti najdete v tématu Zaměstnanost, nezaměstnanost.
Zde si můžete vybrat nejnovější čísla v Rychlých informacích, podrobné údaje v publikacích - např. aktuální publikace Zaměstnanost a nezaměstnanost v ČR podle výsledků VŠPS, kapitola IV. NEZAMĚSTNANOST - nebo dlouhodobé časové řady základních ukazatelů.
Řadu údajů až do úrovně obcí najdete ve Veřejné databázi.
Pro podrobnější informace o registrované nezaměstnanosti se podívejte na statistiky na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Přidělení IČO je spojeno s vlastní registrací nebo evidencí osoby. Identifikační číslo se přiděluje na základě založení právnické osoby nebo vydání oprávnění k určité činnosti pro fyzickou osobu.
Editoři přidělují identifikační číslo osoby (IČO) a zapisují a aktualizují příslušné referenční údaje v ROS. Dle novely zákona o základních registrech č. 278/2024 Sb. byla k 1.11. 2024 převedena agenda správy registrů ROS a ROS-IAIS na Digitální a informační agenturu. Informace k ROS a ROS-IAIS nyní najdete na adrese https://www.szrcr.cz/cs/registr-osob.
Mzdy zaměstnanců v jednotlivých zaměstnáních najdete v publikaci Struktura mezd zaměstnanců. Podívejte se prosím do tabulky A 22 Počty zaměstnanců, placený čas a hrubé měsíční mzdy v jednotlivých zaměstnáních.
Výsledky všech voleb a referenda o přistoupení ČR k EU naleznete na internetových stránkách ČSÚ Volby.
Stránka obsahuje výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do Senátu Parlamentu ČR či do zastupitelstev krajů a obcí a dalších.
Pro sledování výsledků aktuálně probíhajících voleb můžete využít také stránku Volby hned.
Otevřená data pro volební výsledky jsou dostupná na stránce https://volby.cz/opendata/opendata.htm.
Výsledky posledního Sčítání lidu, domů a bytů 2021 najdete na webu, ve Veřejné databázi ČSÚ a ve formátu otevřených dat.
Výsledky předchozích sčítání naleznete na https://scitani.gov.cz/vysledky.
Všechny doposud zpracované zprávy a data jsou dostupné na stránce Nejoblíbenější dětská jména.
Poslední publikována data jsou za rok 2022, roky 2021 a 2020 byly kvůli zpracování Sčítání lidu 2021 a pandemii covid-19 přerušeny.
Ministerstvo vnitra, které má k dispozici kompletní databázi osob, tedy evidenci obyvatel, dříve publikovalo četnosti jmen a příjmení, ale bohužel od tohoto upustilo.
Zdrojem dat pro statistiku četnosti dětských jmen jsou nově záznamy ze základního registru obyvatel (ROB). V dříve publikovaných statistikách dětských jmen (do roku 2019) byla využívána lednová hlášení o narození od matričních úřadů.
Ve statistice dětských jmen bude ČSÚ plynule pokračovat.
HDP znamená hrubý domácí produkt, je roven součtu přidané hodnoty jednotlivých sektorů a dovozních daní a je základním národohospodářským ukazatelem užívaným pro měření výkonnosti celé ekonomiky. HDP je ukazatelem produktu, a slouží proto k měření a ke srovnávání míry ekonomického rozvoje dané země.
Nejaktuálnější údaje najdete v přehledné tabulce Makroekonomické údaje.
Veškeré informace o HDP najdete v tématu HDP, národní účty. Jsou zde nejnovější údaje v Rychlých informacích, rozcestí na roční, čtvrtletní a regionální účty, metodiku a další informace k HDP.
Kde na vašem serveru najdu číselníky OKEČ, ZÚJ, ÚTJ, CZ NACE, CZ ISCO, LAU.
Dle zákona o základních registrech č. 111/2009 Sb., §24, písm. c) je zkratkou pro identifikační číslo osoby "IČO". Tímto číslem se rozumí číselný kód, který slouží k jednoznačné identifikaci subjektu. Úplné znění zákona najdete ve Sbírce zákonů.
Vše o klasifikaci ekonomických činností CZ-NACE naleznete na stránce https://csu.gov.cz/klasifikace_ekonomickych_cinnosti_cz_nace.
Seznam hromadných ubytovacích zařízení je uveřejněn na webu Českého statistického úřadu na adrese: https://vdb.czso.cz/huz/index.jsp. Zde je možné dohledat sedmimístné identifikační číslo (tzv. paginu), pod kterou je ubytovací zařízení vedeno v registru ČSÚ. Vyhledat hromadné ubytovací zařízení (HUZ) je možné pomocí vyhledavače, kliknutím do interaktivní mapy nebo do seznamu krajů či okresů.
Pokud zařízení v registru není, provozovatel může přes formulář toto zařízení nahlásit. On-line formulář je k dispozici na adrese: https://vdb.czso.cz/huz/form.jsp a slouží pouze provozovateli hromadného ubytovacího zařízení, jak jej definuje ČSÚ - jedná se o zařízení s minimálně 5 pokoji/apartmány/chatkami/místy pro stany a karavany a zároveň 10 lůžky sloužící pro účely cestovního ruchu. ČSÚ žádost/údaje zkontroluje a v případě, že zařízení do registru patří, objeví se v seznamu na internetu ČSÚ.
Zdůrazňujeme, že Českému statistickému úřadu nevzniká povinnost ubytovací zařízení do registru zařadit a zpětně žadatele o zařazení či nezařazení neinformuje. Při zařazení se HUZ objeví pouze na seznamu na internetu a dále bude obesláno statistickým výkazem CR 1-12 či CR 2-04 s výkaznickou povinností.
Český statistický úřad upozorňuje, že Seznam hromadných ubytovacích zařízení je vytvářen výhradně pro statistické účely. Za jakékoliv jeho užití třetí stranou, například za účelem poskytnutí/získání dotace, nenese Český statistický úřad odpovědnost a nelze na něm uplatňovat jakékoliv právní nároky.
Jelikož ČSÚ eviduje zvýšený počet žádostí, které prověřujeme v pořadí, v němž byly do formuláře žadateli zapsány, upozorňujeme, že doba kontroly a výsledného zařazení či nezařazení do registru může trvat i 14 dni.
Český statistický úřad stanovuje zpravodajskou povinnost na základě §§ 10, 11 a 15 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů. Podle tohoto zákona vydává ČSÚ před začátkem každého kalendářního roku (do 30. 11.) po předchozím schválení Parlamentem ČR ve Sbírce zákonů "Vyhlášku, kterou se stanoví Program statistických zjišťování na rok ....". V tomto Programu je pro každé statistické zjišťování uveden okruh zpravodajských jednotek, kterých se vyplnění a předložení konkrétních výkazů týká. Kritériem pro to, které výkazy bude zpravodajská jednotka předkládat, je její zařazení podle Klasifikace ekonomických činností (CZ-NACE) a dále pak, zda konkrétní zjišťování je vyčerpávající (plošné) nebo výběrové, přičemž výběrové soubory jednotek se stanoví na základě matematicko-statistických metod (jsou pro každé ekonomické odvětví odlišné). Kromě toho existují výkazy, které vyplňují všechny zpravodajské jednotky bez ohledu na svoji odvětvovou příslušnost (např. výkaz o odpadech nebo o spotřebě paliv a energie či mutace ročního výkazu ekonomických subjektů /P5-01/).
Podrobné informace najdete přímo ve znění Zákona č. 89/1995 Sb, o státní statistické službě nebo v Programu statistických zjišťování.
Jaké výkazy musí vyplnit vaše firma v daném roce, nejlépe zjistíte v aplikaci Výkazy podle IČO. Zde se vám po zadání IČO vaší firmy zobrazí seznam požadovaných výkazů.
Vše o statistických výkazech najdete v části Výkazy, sběr dat.
Všechny číselníky používané Českým statistickým úřadem najdete na stránkách Statistického metainformačního systému v části věnované speciálně Číselníkům.
Podrobnosti k základním územním číselníkům a jejich vzájemným vazbám najdete na adrese
https://csu.gov.cz/i_zakladni_uzemni_ciselniky_na_uzemi_cr_a_klasifikace_cz_nuts
Data o obyvatelstvu zemí Evropské unie najdete na internetových stránkách Eurostatu.
Pro další informace o evropských statistikách kontaktujte prosím naše oddělení ESDS: esds@csu.gov.cz.
Aktuální průměrné ceny pohonných hmot naleznete v týdenní informaci Šetření průměrných cen vybraných výrobků - pohonné hmoty a topné oleje.
Pro předcházející roky najdete tuto tabulku v archivu týdenní informace Šetření průměrných cen vybraných výrobků.
Měsíční data jsou dostupná v publikaci Indexy spotřebitelských cen - základní členění, tabulka č. 8 Průměrné ceny pohonných hmot.
Tyto základní informace naleznete ve Statistické ročence ČR nebo ve stručnější brožuře Česko v číslech, kde najdete řadu informací ve vizualizované podobě.
Přidělování, změny a opravy rodných čísel se plně řídí zákonem č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a rodných číslech. Podle těchto ustanovení odpovídá od 1. ledna 2003 za přidělování, změny a opravy rodných čísel obyvatel Ministerstvo vnitra ČR a skončila tak působnost Českého statistického úřadu v této oblasti.
ČSÚ již předal Ministerstvu vnitra ČR veškerou dokumentaci rodných čísel. Veškeré informace o přidělení rodného čísla najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.
Údaje jsou však dostupné pouze za celou republiku, ne za menší územní celky nebo jednotlivá města.
Tyto a další informace naleznete v on-line publikaci Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci, kde jsou veškeré údaje o využití technologií a internetu v českých domácnostech.
Všechny další statistické informace o využití informačních technologií v ČR najdete na tematické stránce Informační technologie.
Klasifikace a Číselníky jsou zveřejněné na internetových stránkách ČSÚ v sekci Metodika.
Seznamy, vyhledávání a stažení klasifikací a číselníků nabízí Statistický metainformační systém.
Medián mzdy je uváděn ve čtvrtletní rychlé informaci Průměrné mzdy.
Medián mzdy můžete na internetových stránkách ČSÚ nalézt v roční publikaci Struktura mezd zaměstnanců v tabulkách A18 až A21 Distribuce hrubých měsíčních mezd.
Více informací o problematice průměrné mzdy najdete v Metodice tématu Mzdy a náklady práce.
Existuje databáze Registr ekonomických subjektů (RES), kterou ČSÚ vede ze zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě.
Pro vyhledání konkrétních firem využijte Vyhledávání v Registru ekonomických subjektů. Zde stačí zadat název nebo IČO firmy a dozvíte se základní veřejné informace o této firmě.
Kompletní aktuální databáze Registru ekonomických subjektů je volně dostupná ve formátu otevřených dat na stránce https://csu.gov.cz/produkty/registr-ekonomickych-subjektu-otevrena-data.
Pokud máte speciální požadavky, můžete využít služby Výběry z Registru ekonomických subjektů, kterou zajišťuje oddělení informačních služeb.
Spotřeba alkoholických nápojů na obyvatele za rok je publikována v roční online publikaci Spotřeba potravin.
V této publikaci je tabulka Tab. 2 Spotřeba alkoholických nápojů a cigaret (na obyvatele za rok) s rozdělením spotřeby alkoholických nápojů na lihoviny, víno a pivo.
Údaje za předchozí roky jsou dostupné v Archivu publikace na výše uvedené stránce dole.
Dlouhodobá časová řada uvedených údajů (od roku 1989) je dostupná v pravidelně aktualizované online publikaci Česká republika od roku 1989 v číslech - kapitola Spotřeba a ceny - tabulka Tab. 03.03 Spotřeba alkoholických nápojů a cigaret na 1 obyvatele.
Ceny celého spotřebního koše na našich stránkách publikovány nejsou. Spotřebitelské ceny vybraných druhů zboží a služeb naleznete ve Veřejné databázi
Úvod > Statistiky > Ceny, inflace > Inflace, spotřebitelské ceny
v Časových řadách
Tab. 03.04 Míra inflace, vývoj spotřebitelských cen vybraných výrobků (1989-2021)
a ve Statistické ročence České republiky, kapitola 8. CENY
Intrastat je systém sběru dat pro statistiku obchodu se zbožím mezi členskými státy Evropské unie, pokud při jeho přijetí nebo odeslání není povinnost předkládat celním orgánům celní prohlášení. Vykazují se v něm údaje o vnitrounijním obchodu. Systém INTRASTAT je povinný pro všechny členské státy Evropské unie, není však jednotný v oblasti sběru prvotních údajů (např. formy výkazu, organizační zabezpečení).
Bližší informace o tomto systému najdete na stránce Intrastat.
Pokud se potřebujete dozvědět více o metodických otázkách týkajících se Intrastatu, své dotazy můžete zasílat e-mailem na adresu intrastat@csu.gov.cz.
Můžeme Vás odkázat na Klasifikaci individuální spotřeby COICOP.
Další informace o spotřebním zboží najdete na stránce Míra inflace, kde se v části Co je inflace, jak se měří? dočtete přesné složení zboží ve "spotřebním koši". Spotřební zboží je přesně vymezeno složením tohoto spotřebního koše.
Informace k nejmodernějšímu systému elektronického sběru dat pomocí aplikace DANTE WEB najdete na stránce
https://csu.gov.cz/elektronicke_porizovani_vykazu_danteweb
Elektronický sběr dat znamená, že výkaz přímo vyplníte v počítači a odešlete prostřednictvím internetu.
Jaké výkazy musí vyplnit vaše firma v daném roce, nejlépe zjistíte v aplikaci Výkazy podle IČO. Zde se vám po zadání IČO vaší firmy zobrazí seznam požadovaných výkazů a můžete je rovnou vyplnit a odeslat elektronicky.
Vše o statistických výkazech najdete v části Výkazy, sběr dat.
Prognózu vývoje počtu obyvatel naleznete v následujících demografických publikacích ČSÚ:
Projekce obyvatelstva v krajích ČR do roku 2070
Projekce obyvatelstva České republiky - 2018 – 2100
Proměny věkového složení obyvatelstva ČR - 2001-2050
Další data o demografii naleznete v tématu Obyvatelstvo, kde jsou k dispozici aktuální údaje o obyvatelstvu v Rychlých informacích, publikace, dlouhé časové řady, metodika a další podrobné informace.
Nezaměstnanost se zjišťuje jednak podle metodiky ILO (International Labour Organization) takzvaným výběrovým šetřením pracovních sil (VŠPS).
Zde se za nezaměstnané považují všechny osoby patnáctileté a starší, které v průběhu referenčního týdne souběžně splňovaly dále uvedené tři podmínky:
- nebyly zaměstnané
- hledaly aktivně práci
- byly připraveny k nástupu do práce a to nejpozději do 14ti dnů.
Dalším způsobem zjišťování nezaměstnanosti (který dříve používalo Ministerstvo práce a sociálních věcí) získáme takzvanou míru registrované nezaměstnanosti. Registrovaní nezaměstnaní představují tu část nezaměstnaných, která pro aktivní hledání zaměstnání využívá služeb profesionálních organizací, ať již státních (úřady práce) nebo soukromých (zprostředkovatelny práce). Míra nezaměstnanosti procentuálním způsobem vyjadřuje podíl nezaměstnaných (čitatel) na celkové pracovní síle (jmenovatel).
Od roku 2012 byl ukazatel Míra registrované nezaměstnanosti nahrazen ukazatelem Podíl nezaměstnaných osob, kde v čitateli jsou dosažitelní uchazeči o zaměstnání ve věku 15–64 let registrovaní na úřadech práce a ve jmenovateli počet obyvatel stejného věku.
Další podrobné informace o Výběrovém šetření pracovních sil (VŠPS) najdete v přehledu metodiky.
Definice statistických ukazatelů můžete najít ve statistikých tématech a jejich příslušných metodikách.
Dále také ve Statistickém metainformačním systému v části Ukazatele s přehlednou strukturou a vyhledáváním.
V aktuální Statistické ročence České republiky je vždy na úvod každé tematické kapitoly metodika s vysvětlením použitých statistických pojmů.
Pokud nenajdete hledané informace, obraťte se prosím na naše informační služby:infoservis@csu.gov.cz, tel. 274 056 789.
V roce 2020 došlo k zásadní změně pojetí zahraničního obchodu. Jako zahraniční obchod je nyní chápána změna vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty. Doposud byl jako zahraniční obchod chápán pohyb zboží přes hranice. Bližší vysvětlené naleznete na stránce Zahraniční obchod.
Zde rovněž najdete nejnovější čísla v Rychlých informacích, publikace o vývozu a dovozu, dlouhodobé časové řady údajů, metodiku a další informace.
Všechna dostupná data o pohybu zboží přes hranice najdete v Databázi pohybu zboží přes hranice, kde je možné zjistit dovoz či vývoz vybraného zboží za zvolené časové období pro zvolené státy či oblasti.
Aktuálně platný Ceník informačních produktů a služeb najdete na stránce Služby pro veřejnost.
Hlavní výsledky tohoto šetření najdete na stránce Využívání ICT v podnikatelském sektoru. Kompletní údaje pak v publikaci Informační a komunikačních technologie v podnikatelském sektoru ČR.
Další podobná statistika je shrnuta v tématu Informační technologie.
Protože v ČR existuje možnost účtovat v hospodářském a nikoli v kalendářním roce, vyplývá z toho pro podniky s takovýmto účetnictvím možnost vyplňovat výkazy analogicky ne za kalendářní, ale za hospodářský rok. Problém nastává u ukazatelů, které jsou vázány na zpracování roční uzávěrky, neboť ta ještě nemusí být provedena (hospodářský rok v době vyplňování výkazu ještě není ukončen). V tomto případě je třeba, aby zpravodajská jednotka provedla tzv. kvalifikovaný odhad, tedy odhadla očekávaný údaj. Tento postup je zcela v souladu s praxí dlouhodobě ověřenou v ostatních evropských zemích a byl schválen jako odpovídající Nařízením a metodice EU.
Tyto údaje najdete v časové řadě Počet a pohyb obyvatel v Českých zemích (roční údaje) od roku 1785 ve Veřejné databázi.
Dále můžete využít Historický lexikon obcí České republiky - 1869 - 2011.
Ano, předplatné publikací i jednorázové objednávky lze objednávat zasláním požadavku e-mailem na adresu: objednavky@csu.gov.cz.
Počet cizinců žijících v ČR naleznete na stránce Data - počet cizinců, ve Veřejné databázi nebo v publikacích.
Průměrná mzda není ukazatelem, který by měl vypovídat o výši mzdy většiny zaměstnanců, ale charakterizuje celkovou mzdovou úroveň, používá se zejména v časovém srovnání (vývoj proti předchozímu období), resp. v mezinárodním srovnání po přepočtech na stejnou měnu. Není to ukazatel, který by popisoval mzdu průměrného zaměstnance, zejména proto, že průměr je nadsazen ojedinělými velmi vysokými platy.
Podrobnější vysvětlení najdete v Metodice mezd a nákladů práce.
Pro serióznější srovnání je proto lepší používat jiné ukazatele, např. medián, který říká, kolik pobíral zaměstnanec uprostřed rozdělení mezd, tedy v seřazení od nejnižší po nejvyšší mzdu. Mzda prostředního zaměstnance není ovlivněna extrémy.
Tyto ukazatele statistiky práce najdete v publikaci Struktura mezd zaměstnanců.
ČSÚ vydává počet obyvatel v podrobném územním členění až na úroveň obcí vždy k 1. lednu daného roku v publikaci "Počet obyvatel v obcích k 1. 1." daného roku. Tento stav plně respektuje územní rozložení platné k 1. lednu. Kromě stavu obyvatelstva (v členění na muže a ženy) je uváděn také průměrný věk obyvatel podle pohlaví.
Důležité je upozornit na možné, objektivně nutné odchylky mezi počty obyvatelstva podle bilancí ČSÚ a mezi počty vycházejícími z Informačního systému evidence obyvatel (ISEO). Metodika zpracování bilance je založena na jiných dokladech a procesech než Registr obyvatel (a jeho agendové informační systémy), vedený podle zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech, v platném znění.
ČSÚ nevede evidenci obyvatel. Publikovaný stav obyvatel navazuje na definitivní výsledky posledního sčítání lidu a je každoročně upravován o počty narozených a zemřelých, jak je hlásí matriční úřady, a dále o počty přistěhovalých a vystěhovalých (dle MVČR), a v neposlední řadě jsou doplněny počty cizinců dle dat Ředitelství služby cizinecké policie.
Do počtu obyvatel se oproti ISEO zahrnují údaje všech občanů České republiky a cizinců s trvalým pobytem v České republice, občanů třetích zemí s přechodným pobytem na území České republiky na základě dlouhodobého víza (nad 90 dnů) nebo povolení k dlouhodobému pobytu, občanů zemí EU, Norska, Švýcarska, Islandu, Lichtenštejnska a jejich rodinných příslušníků s hlášeným přechodným pobytem na území České republiky, cizinců s platným azylem v České republice a osob s udělenou dočasnou ochranou s obvyklým pobytem v ČR.
V datech ČSÚ jsou v počtu obyvatel zahrnuti i cizinci, což v evidenci obyvatel není totožné (z části).
Jedná se o obvyklé rozdíly v počtech obyvatel v obci uváděné Českým statistickým úřadem a Ministerstvem vnitra ČR v evidenci obyvatel.
Úkolem Informačního systému evidence obyvatel (ISEO) MV je přesně identifikovat a evidovat každého občana ČR bez ohledu na to, zda žije v ČR nebo v zahraničí. Tito občané jsou vedeni v místě trvalého pobytu, přestože tam dlouhodobě nežijí, a nejvíce přispívají k rozdílnosti obou statistik, neboť se v SLDB ve výsledku již nesečtou.
Pro potřeby zákonných úkonů bylo nutné zvolit nejvhodnější zdroj z dostupných dat, proto byla jako nejvhodnější zvolena bilance ČSÚ. Tato bilance poskytuje aktualizovaný stav obyvatel ke dni sčítání, zahrnující skutečné osoby nacházející se na území ČR, a doplňují ji údaje o aktuálním počtu cizinců dle kategorií pobytu. Tím reflektuje reálnější stav populace než Evidence obyvatel. Proto státní orgány považují za zdrojová data údaje z ČSÚ dle zákona č. 243/2000 Sb.
Do roku 2000 se do obyvatelstva ČR zahrnovali pouze obyvatelé s trvalým bydlištěm v České republice (bez ohledu na jejich státní občanství), od roku 2001 v návaznosti na Sčítání lidu, domů a bytů 2001 nově i cizinci s vízy k pobytu nad 90 dnů a cizinci s azylem.
Statistická ročenka vychází koncem měsíce listopadu daného roku. Je volně dostupná v on-line verzi, v tištěné formě ke koupi objednavky@csu.gov.cz.
Přehled ročenek vydaných Českým statistickým úřadem můžete najít na stránce Ročenky.
Údaje naleznete v aktualizovaných časových řadách Ceny bytů.
Informace o cenách ve stavebnictví najdete také ve Veřejné databázi v sekci Ceny nemovitostí nebo ceny ve stavebnictví.
V aplikaci číselníku Základních územních jednotek je seznam všech obcí (a městských částí územně členěných statutárních měst – Praha, Plzeň, Ústí nad Labem, Liberec, Pardubice, Brno, Opava a Ostrava). Klinutím na vybranou obec uvidíte všechny potřebné informace o zařazení dané obce do okresu atd.
Pokud máte zakoupený číselník obcí CISOB od ČSÚ v elektronické podobě, který obsahuje vazbu na klasifikaci NUTS (kódy krajů a okresů), stačí si tuto vazbu pouze napojit na číselník CISOB a klasifikaci NUTS. Po propojení číselníků pomocí vazby lehce určíte okres, pod který obec spadá.
Podívejte se na další informace o číselníku obcí CISOB.