Časopis Statistika&My ukazuje Česko v EU

 

Česko si 1. května připomene 20 let od vstupu do Evropské unie a statistici proto v dubnovém čísle časopisu Statistika&My období těchto 20 let popsali řečí čísel.

Úroveň HDP se ve srovnání s průměrem EU v uvedeném období zvýšila, ale méně než u ostatních přistupujících zemí, protože už naše výchozí pozice byla lepší. Česká republika během těchto 20 let získala z EU více, než do EU odvedla: saldo přesáhlo bilion korun. Zahraniční obchod je se zeměmi Unie úzce provázán, směřuje sem 80 % celkového vývozu z Česka a opačným směrem putuje 62 % veškerého k nám dovezeného zboží. Vstup do EU ovlivnil i statistiku, neboť jsme se stali součástí evropského statistického systému, jak v rozhovoru připomíná Hana Šlégrová, tehdejší ředitelka odboru mezinárodní spolupráce ČSÚ.

Ostatně, tématu se bude věnovat i tisková konference „20 let Česka v EU“, která se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna. Český statistický úřad při této příležitosti mimo jiné představí přehlednou publikaci se základními fakty o našem dosavadním působení v Unii.

Zajímají vás aktuální data o ekonomice a společnosti? Na webu Statistika&My naleznete pravidelnou dávku zpráv, článků i infografik!

  • aktualita_240418_casopis_statistika_my_ukazuje_cesko_v_eu.docx