Být ICT odborníkem se vyplácí

 

1. července 2020

V roce 2019 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda ICT odborníků meziročně o 8,5 % a poprvé překonala hranici 58 tisíc korun. Byla tak o 22 tisíc vyšší než průměrná mzda ostatních zaměstnanců v Česku. Nejvíce si odborníci v této profesi vydělají v Praze.

V současné době u nás pracuje jako ICT odborník již více než 200 tisíc osob a jejich podíl na zaměstnané populaci se významně blíží 4 %. Mezi ICT odborníky dlouhodobě převažují muži, zastoupení žen se v posledních letech v této profesi pohybuje okolo 10 %. Téměř 30 % ICT odborníků je zaměstnáno v hlavním městě, tedy stejně jako v Jihomoravském a Středočeském kraji dohromady.

„Vzhledem k povaze práce, požadavkům na kvalifikaci a profesní rozvoj a také vzhledem k jejich nedostatku, jsou ICT odborníci hodnoceni nadprůměrně. V roce 2019 dosáhla jejich průměrná hrubá měsíční mzda 58 072 korun, což je o 60 % více než celková průměrná mzda v zemi,“ říká Markéta Pištorová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. Také mezi ICT odborníky jsou lépe odměňováni muži než ženy, avšak rozdíl je v případě ICT odborníků nižší. V roce 2019 dosáhly ICT odbornice na 86 % platu mužů, kdežto ženy zaměstnané napříč ostatními skupinami zaměstnání jen na 81 % platu mužů. Výrazný rozdíl ve výši mezd nalézáme mezi jednotlivými skupinami ICT odborníků. Manažeři, inženýři a specialisté pobírají v průměru 68 950 Kč, technici, mechanici a opraváři v ICT pak 42 798 Kč.

Zatímco ve mzdové sféře berou ICT odborníci podstatně více peněz než ostatní zaměstnaní, ve veřejné sféře je plat ICT odborníků s platem ostatních zaměstnanců téměř vyrovnaný. „Vůbec nejlépe jsou odměňováni ICT odborníci v Praze, kde jejich průměrná hrubá měsíční mzda loni činila 67 tisíc korun. S velkým odstupem následují kraje Jihomoravský a Středočeský, kde dosahovala mzda ICT odborníků v průměru 55 respektive 51 tisíc korun,“ upozorňuje Eva Myšková Skarlandtová, vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. Nejnižší průměrnou mzdu mají naopak ICT odborníci v Olomouckém kraji, kde se v loňském roce pohybovala okolo 40 tisíc korun. Pokud jde o odvětví, nejvyšší průměrné výdělky mají ICT odborníci zaměstnaní v peněžnictví a pojišťovnictví, a to 73,4 tisíc korun. Kupříkladu ve veřejné správě, vzdělávání či zdravotnictví je to přibližně 43 tisíc korun.

Více informací k počtu ICT odborníků a jejich mzdám naleznete na webu ČSÚ.

Český statistický úřad zveřejňuje obdobná data i za Specialisty ve vědě a technice, kterých je v Česku okolo 140 tisíc a jejich průměrná hrubá měsíční mzda činila v loňském roce 53 tisíc korun. Další informace jsou dostupné na webu ČSÚ pod tímto odkazem.

 

Kontakt:
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T
274 052 017 | M 604 149 190
E
jan.cieslar@czso.cz | Twitter @statistickyurad

 

  • csu_tz200701_byt_ict_odbornikem_se_vyplaci.docx
  • Vyjádření Markéty Pištorové z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Evy Myškové Skarlandtové, vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ
    (soubor mp3)